פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

בקורצ'אק רגישים לקשישים

במסגרת שבוע המודעות למוגבלויות שנערך בעיר רמת-גן, התקיימו פעילויות שונות בנושא זה בביה"ס בהובלת סיגל דלל, רכזת חינוך חברתי. אחת הפעילויות שהתקיימו - ביקור בבית אבות "גלבוע". כיתה ה' 2 בהובלת המחנכת מיכל סהר ביקרה בבית אבות "גלבוע", הנמצא ברח' בן גוריון.  

כהכנה לביקור, נערך שיעור מקדים בכיתה ובו למדו הילדים אילו מוגבלויות יכולות להיות בקרב האוכלוסייה המבוגרת, למשל: ליקויי ראיה ושמיעה, ישיבה בכסא גלגלים וכו'. 

בתחילת המפגש שוחחו הילדים עם הקשישים על תחביבים, משחקים, היכן הם גדלו, על המשפחה ועוד. למשל, למדנו מאחת הדיירות שעבדה במרכזייה - מה זאת בכלל מרכזיית טלפונים. 

בהמשך, חילקו הילדים לכולם ברכות אישיות ולאחר הפסקה לכיבוד שהוכן ע"י צוות בית האבות, שיחקו הילדים עם הקשישים בינגו "אישים" שהכינו מראש. כל אחד מהתלמידים ישב ליד שני דיירים ועזר להם לסמן בטופס הבינגו. כך למדו הילדים שאחת הדיירות הכירה את חנה סנש, ואחרת את יאנוש קורצ'אק. 

לסיכום, ההנאה מחוויה זו הייתה הדדית. אחת הדיירות סיכמה את הביקור במשפט: "עשיתם לנו שמח". 

דבר הילדים

איה: "היה מעניין להכיר את סיפור החיים של הקשישים ואיך הם היו כשהיו ילדים". 

עמית: "זה היה כמו להכנס לעולם אחר ולגלות דברים שהיו בעבר". 

אוריין: "שימח אותי לשחק בינגו ולעודד את הקשישה אליה התחברתי". 

טל: "בהתחלה קצת פחדתי לראות את הקשישים המוגבלים, אבל אח"כ היה לי כיף איתם". 

עידו: "פגשתי קשיש שהיה כתב ספורט, שוחחנו על מסי ורונאלדו והוא היה בעניינים". 

דבר המחנכת מיכל סהר: "במהלך הביקור המרגש עבור כולנו, גיליתי שאחד מהדיירים הוא עיתונאי ספורט בכיר, שכתב בעבר בעיתון מעריב, ושהוא מכיר היטב את אבא שלי, שופט הכדורגל לשעבר, יצחק בן-יצחק, ואפילו הזכיר את שמו של סבא שלי. וכמו שהתלמידים סיפרו למשפחתם על הביקור בבית האבות, גם אני סיפרתי לאבא שלי על הביקור, שמאוד שמח להתעדכן לגבי אדם מקסים מהעבר שלו".

דבר העובדת הסוציאלית, גב אורטל משיח: "יש חשיבות רבה למפגשים אלה, בהם, מחד, לומדים הילדים שלא לפחד ולראות את האדם שמאחורי הקשיש, ובכך לחזק את הדימוי החיובי שלו. מאידך, הקשישים נרגשים מהמפגש, זוכים לתשומת לב ולאוזן קשבת לסיפורם האישי. ימים רבים לאחר המפגש הם ממשיכים לדבר על חווית המפגש. נשמח להמשך שיתופי פעולה". 

חשוב לציין, שזו השנה השלישית שתלמידי קורצ'אק מגיעים לביקור בבית האבות, כדי לארח חברה לקשישים. נשמח לחזור לביקורים נוספים.

בקורצ'אק רגישים לקשישים

 
לינקים בפוטר
דלג על לינקים בפוטר
nagish
עבור לתוכן העמוד