פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

התחרות הארצית לחקר החלל והאסטרונומיה ה-4

נבחרת החלל של חמ"ד תורני "מורשת משה" בהובלת המורה טובה אסקל, העפילה לגמר של התחרות הארצית לחקר החלל והאסטרונומיה ה-4 ע"ש אילן רמון ז"ל בשיתוף של משרד החינוך אגף המדע והטכנולוגיה, סוכנות החלל הישראלית, קרן רמון והמרכז הישראלי למצויינות בחינוך.

מתוך 238 בתי ספר שהחלו להתמודד בחידון הצליחו להגיע לשלב זה רק 10בתי ספר.

בשלב א' החידון היה מקוון א-סינכרוני וכלל שאלות מורכבות המצריכות היכרות רחבה עם תחום הידע, יכולת חשיבה מעמיקה, הסקת מסקנות ושימוש בידע באופן פעיל. האתגר לא היה פשוט – בנוסף על ידע כללי בנושא מערכת השמש והבנת תנועה מורכבת של גרמי השמיים, התלמידים נדרשו להפגין מיומנויות של איתור מידע באינטרנט, קריאה של טקסטים מדעיים, הפקת מידע והסקת מסקנות מהם.

בשלב ב' על הנבחרת היה לבצע משימת שיתוף של קהילת ביה"ס בפרויקט יצירתי-כתיבת חיבור או ציור בנושא: "עד גיל 21 תגיע לירח".

נבחרת החלל ביצעה את המשימה באמצעים מגוונים: העבירו שיעורים מתוקשבים על הירח והנחיתה עליו בצורה חוויתית, בנו מיצג מתוקשב שניצב בגאון בכניסת בית הספר, בעזרת חולצות מעוצבות עם הכיתוב :"עד גיל 21 תגיע לירח", הם סחפו את הקהילה והצליחו לגייס חיבורים וציורים בנושא. התקיימה תערוכה בחדר המדעים, נערכה הצבעה מקוונת באתר הבית ספרי וועדת שיפוט קבעה 3 זוכים. המשתתפים קבלו תעודות הערכה ופרסים.

בשלב ג' – רבע הגמר התלמידים בנו מתקן שיאפשר להם למדוד זמן תנועת הירח בשמי כדור הארץ ולעבד נתונים באמצעות תוכנת פלנטריום ואקסל כמו כן נבחנו על ידע בחידון זמן אמת מול בתי ספר אחרים בנושאים כמו: מערכת השמש והבנת תנועה מורכבת של גרמי השמיים, הירח וכדור הארץ וחישוב תנועת הירח.

בשלב ד' שלב חצי הגמר-הנבחרת קבלה משימה מאתגרת. לתכנן משימת חלל ארוכת טווח של שנה – לבנות דגם של היעד אותו בחרו על גבי הירח ולתכנן את המערכות הטכנולוגיות שישמשו לביצוע המשימה. ולתעד את התהליך בסרטון. הנבחרת עמדה במשימה והקימה מושבה על הירח.

לאחר עבודת שיפוט קשה ומורכבת, נדרש חבר השופטים להחליט מי מבין כלל הדגמים המרשימים שנשלחו יזכה את קבוצתו בהעפלה לאירוע הגמר של התחרות.

"אנחנו שמחים מאוד לבשר לכם כי הדגם שלכם זכה לציונים גבוהים מקרב חבר השופטים, ואתם עולים לשלב הגמר!" הבשורה המשמחת התקבלה.

אירוע הגמר יתקיים במרכז הישראלי למצויינות בחינוך בירושלים.

נאחל בהצלחה רבה לנבחרת החלל של בית ספר "מורשת משה"!

לינקים בפוטר
דלג על לינקים בפוטר
nagish
עבור לתוכן העמוד