פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

חינוך לקיימות

תכנית השתלמות ייחודית בנושא "חינוך לקיימות" בגיל הרך המתקיימת במסגרת התכנית המשולבת לחינוך לקיימות של המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך בהפעלת הרשת הירוקה.

התכנית המשולבת לחינוך לקיימות היא תכנית ייחודית, אשר נוצרה כתוצאה משיתוף פעולה בין המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך, ומטרתה לקדם את מקומו של החינוך לקיימות בתכניות הלימודים ואורח החיים של מערכת החינוך בישראל (בתי ספר וגני ילדים).

השנה נרשמו לתכנית 12 גננות מובילות מהעיר רמת גן.

התכנית כוללת:

השתלמות (30 שעות במסגרת "אופק חדש")

מטרת ההשתלמות להכשיר גננות לפעול בצורה מקיימת ולחנך לקיימות כאורח חיים, בשגרת היומיום של הגן, בשיתוף הקהילה והרשות.

ההשתלמות כוללת מגוון רחב של נושאים סביבתיים (גינה מקיימת, חיסכון במשאבים, טיפול מושכל בפסולת, צרכנות נבונה ואחראית, מגוון מינים בחצר הגן, תיעוד וחקר בחצר הגן, אירועים "ירוקים" בגן ועוד), מרצים אורחים, סדנאות וסיורים.

הנחייה אישית לכל גננת

כל גננת המשתתפת בתכנית תקבל הנחייה אישית צמודה בהיקף של כ - 11 שעות שנתיות. ההנחייה כוללת הטמעת עקרונות החינוך לקיימות באורח החיים והרגלי ההתנהגות בגן, סיוע בתכנון והקמת מרחבים ירוקים בגן ובחצר, שילוב תכנים ירוקים בתכנית הלימודים השנתית וקידום פרוייקטים סביבתיים בשיתוף ההורים והקהילה.

זו אינה עוד תכנית חינוכית -  אלא שינוי באורח החיים של הגן!

נלמד כיצד ניתן להביט דרך "משקפיים הירוקות" על כל העשייה המתבצעת בגן - מתוכנית הלימודים השנתית ועד הרגלי ההתנהגות של הילדים והצוות. נשמש דוגמה אישית בהתנהלות חסכונית, צנועה ומתחשבת, בלקיחת אחריות ושמירה על הסביבה, לילדים ולכל הקהילה הסובבת אותנו. 

הצלחתה הרבה של התכנית נובעת מהשילוב המוצלח בין השתלמות קבוצתית לבין הנחייה אישית תוך גנית, וסיוע בהטמעה ושילוב התכנים הנלמדים בגן.

למה דווקא בגני הילדים?

אנו מאמינים כי לגננת יש תפקיד חשוב בעיצוב הערכים והרגלי התנהגות, אשר ילוו את הילדים כבוגרים. זריעת זרעים של שינוי ברוח הקיימות תשפיע בטווח הארוך על הגישה, הערכים והתנהגות לא רק של הילדים, אלא גם של סביבתם הקרובה ותעצב את העתיד של כולנו.

"עולמו של הילד הוא רענן וחדש ויפה, מלא פליאה והתרגשות ... אם עובדות הן הזרעים שמאוחר יותר מייצרים ידע וחוכמה, אז רגשות והתרשמות החושים הם הקרקע הפורייה שבה הזרעים מוכרחים לגדול. השנים המוקדמות של הילדות, הם הזמן להכנת האדמה ..." -  רייצ'ל קארסון.

סיליבוס ההשתלמות:

מפגש

תאריך

יום

תוכן המפגש

1

28.10.13

ב'

קיימות - ממשבר להזדמנות / חשיבות החינוך הסביבתי בגיל הרך

2

18.11.13

ב'

עקרונות להקמת גינה מקיימת בגן / "בשביל הפרחים"

3

9.12.13

ב'

התנהלות מקיימת בגן וחיסכון במשאבים / צרכנות נבונה ואחראית

4

30.12.13

ב'

אירועים "ירוקים" בגן / מהגינה לגן / שיתוף הורים וקהילה

5

13.1.14

ב'

מגוון מינים בחצר הגן / תיעוד וחקר בחצר הגן

6

17.2.14

ב'

סיור בסביבה הקרובה

7

10.3.14

ב'

כל אחד יכול - גם אני! / ספרות וקיימות / הכרות עם תהליך ההסמכה לגן "ירוק"

8

31.3.14

ב'

סיור

9

12.5.14

ב'

סיכום שנה / הצגת תוצרים

 

 

 

 

nagish
עבור לתוכן העמוד