פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן העמוד תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נבחרת הרובוטיקה של אהל שם בשדה המערכה הרובוטי

נבחרת הרובוטיקה של אהל שם בשדה המערכה הרובוטי (הגדל)

באפריל השנה כשקבוצה אחת ממגמת רובוטיקה של אהל-שם זכתה במקום ראשון בתחרות עולמית בארה"ב עם הרובוט ההולך - 3 קבוצות נוספות של המגמה המשיכו לעבוד לקראת תחרות עולמית נוספת שהשנה התקיימה בברזיל  ב-JOAO PESSOA. הם זכו לייצג בכבוד את מדינת ישראל בתחרות זו לאחר הצלחתם בתחרות הארצית.

ב-15 ביולי יצאה המשלחת של 11 תלמידים, שישה רובוטים ושני מורים  לכיוון יבשת אמריקה. האנשים קיבלו מקומות ישיבה ואילו הרובוטים קיבלו מקומות מיוחדים במטען. השנה התחרו התלמידים ב-3 קטגוריות שונות בשלושה הרכבים שונים: קבוצת רובוטים שמשחקים כדורגל בשם IRONBOT עם יוצריה דניאל לביא, דוד מוזיקנט, עידן נוטי ויוני ברכה; רובוטית רוקדת בשם דנה ושותפה לריקוד רובוט בשם תמיר עם הבנות שיצרו אותם: מריה קוקין, יסמין גבאי, אורטל גוליאן, עדן פאל ומאיה עידן; רובוט הצלה KONNEN (זאת הפעם הראשונה שתלמידי אהל שם משתתפים בקטגוריה הזאת) החלוצים  שבנו ותכנתו אותו היו התלמידים מיקה ויינר ויובל שטרקמן. עם הנבחרת המעורבת יצאו גם 2 מאמנים: אמה מטאייב ובני הוד.

כשכל המדינה התמודדה מול הרקטות של חמאס, התמודדה נבחרת הרובוטיקה של אהל-שם מול מדינות מכל העולם, כולל אלה שלא ממש אוהבים אותנו. אך ידענו והצלחנו לשמור על רוח ספורטיבית ואפילו קיבלנו על כך פרס. שישה ימים של תחרות אינטנסיבית, מרתקת, מלאת אתגרים, הצלחות וכישלונות יחד עם תלמידים מכ-40 מדינות מכל רחבי העולם. בנוסף לשליטה מלאה ברובוטים ופתרון בעיות ותקלות ONLINE הפגינו התלמידים התנהלות שראויה להערכה ולגאווה.

הבנות מריה, יסמין, אורטל, עדן ומאיה עם הרובוטים דנה ותמיר הציגו מופע מרגש שנקרא "גלגל החיים" שבו חמישה קטעים עם שינוי מוזיקה, תלבושות ותפאורה: בקטע הראשון הם משחקים בגן, בקטע  השני הם בבית הספר ורואים ממש איך הרובוטים גובהים. הקטע השלישי מציג אותם בצבא, לאחר מכן (הקטע הרביעי) חופה וחתונה ובסוף (הקטע חמישי) הבחור הולך לצבא ונהרג במילוי תפקידו. השלב הראשון היה להגיע לגמר – בזה הצלחנו והגענו למקום רביעי בדרוג הסופי.

רובוט הצלה KONNEN בפיקודם הרובוט של מיקה ויובל היה צריך לעבור בשלושה חדרים, מסדרון ושיפוע לקומה השניה כשהוא עוקב אחרי פס שחור ועובר מכשולים ומזהה קורבנות. בחלק מהריצות היה מוצלח יותר בחלק פחות, אך ההחלוצים נתנו פייט אמיתי והתמודדו עם תקלות רבות כמהנדסים צעירים.

קבוצת הרובוטים הכדורגלנים IRONBOT באימון צמוד של דניאל, דוד, עידן ויוני נבחרה לשחק בקבוצת על עם עוד 4 קבוצות. 5 רובוטים בצד אחד של המגרש וחמישה רובוטים בצידו השני. הרובוטים צריכים לקלוט את הכדור המיוחד שפולט פולסים אינפרא אדומים ולהכניסו לשער היריב. הבעיה שההגרלה של קבוצות על מתקיימת ביום הראשון של התחרות. התלמידים שלנו יצאו לבדוק את השטח ואספו מידע לגבי חולשות וחוזקות של המתחרים. קבוצת העל SURFBOARD TEAM, שדניאל נבחר לעמוד בראשה,ישבה לפני כל משחק ליצור איסטרטגיה חדשה המתבססת על המידע שהושג. על הקבוצה הישראלית ידעו שמבחינת הידע בכל מה שקשור לתחרות הקבוצה שלנו היתה הכי חזקה. בזכות האיסטרטגיה הגמישה שעודכנה לפני כל משחק והרוח הספורטיבית שהלכה והתגברה לאורך כל הימים משחק אחרי משחק – נצחה קבוצת סופר על SURFBOARD TEAM בתחרות וקיבלה גביע של אלופי העולם ופרס מיוחד על הרוח הספורטיבית. בנוסף זכתה קבוצה שלנו דניאל, דוד, עידן ויוני זכו במקום שני במבחן ידע על הרובוטים IRONBOT.

אומנם כל קבוצה של נבחרת אהל שם התמודדה עם תחרות עולמית ראשונה שלה, אבל למאמנים אמה ובני השנה זאת כבר תחרות עולמית שנייה. ותפקידם של המורים המאמנים במצב שלנו היה לא רק להביא את התלמידים להשגים בדרך שמציגה את מדינת ישראל במיטבה אלא גם לשמור עליהם בעיקר על רקע של מה ששמעו בחדשות מישראל בנוסף להדרכה רובוטית ONLINE היו מקבלים התלמידים: מילה טובה וחיוך מעודד, ולפעמים פיקוד וציווי, ומידי פעם איזו המתקה בצורה של עוגיה או גלידה (או צ'יפס), ולפעמים שיחת מוטיבציה, והרבה פעמים הקשבה והכוונה. במהלך התחרות ניתן היה לראות את המאמנים לא פעם ולא פעמיים מתרגשים כמו ילדים ומתרגשים מהילדים.

נבחרת הרובוטיקה של תיכון אהל שם חזרה לישראל עם תובנות רבות, עם רעיונות חדשניים לרמה הבאה של הרובוטים, עם הרבה חוויות שאין כמותן בשום פעילות בית ספרית אחרת. שנתיים של לימודים, חיפושים, חשיבה, חקירה, ויכוחים, יצירה ועבודת צוות תוך ניסוי וטעיה עד לשעות מאוחרות ובתקופה שכולם בחופשה – כל זה היה שווה את הכבוד הגדול להציג את מדינתו בתחרות מוחות העולמית ולהעלות עם דגל ישראל לקבלת פרסים.

לינקים בפוטרדלג על לינקים בפוטר
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד