פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן העמוד תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

גם אני יכול - אצבטק

תלמיד אוחז בתעודת ציון לשבח ליד פוסטר המתאר את פרויקט אצבטקתלמידים מכתה ט' מתיכון אהל שם זכו בציון לשבח על פיתוח המוצר" אצבטק", במסגרת פרויקט של אשכול הפיס למדעים ואמנויות "גם אני יכול". 

ה"אצבטק" הוא סטיילוס, בהתאמה אישית, העונה לצרכים של אנשים עם צרכים מיוחדים, שלא יכולים להשתמש בשרירי כף היד ולהניע את האצבעות בחופשיות, אנשים בעלי קוטר אצבעות שונה ונוקשות של האצבעות.  

ה"אצבטק" ענה על צורך של סיוע לילדים בעלי קושי בהפעלת הידיים והאצבעות, בשימוש במסכי מגע שונים (טאבלטים וסמארטפונים). התלמידים יצרו קשר, בתמיכת מילב"ת עם מ.ש.י.- מרכז שיקום ילדים בירושלים. ותכננו ויצרו סטיילוס שמסייע לילדים עם הצרכים המיוחדים שאינם מסוגלים להשתמש באצבעות הידיים להשתמש במסכי מגע כדי לתקשר ולשחק, התלמידים תכננו והדפיסו את המוצר במדפסת תלת מימד שנמצאת באשכול הפיס. 

השתמשו החומר ירוק, ידידותי לסביבה לייצור המוצר המבוסס על עמילן תירס, האצבטק, משתלב עם אצבעות כף היד, ומותאם אישית לכל בעל צרכים מיוחדים. 

המרפאה בעיסוק טליה פרבר, המטפלת בילדים בבי"ס מ.ש.י. כתבה: "אין ספק שהנגשה זו משמעותית ביותר לילדי מ.ש.י. ילדים אלו, אשר כתוצאה מגבולותיהם הפיסיות אינם יכולים להשתמש במשחקי קופסא או במשחקי חצר נפוצים - יוכלו ליהנות ממשחק עצמאי באייפד, אשר ישמש אותם בשעות הפנאי, כמו כן, בגלל מגבלות מוטוריות בידיים הם לא יוכלו להשתמש בעט ובנייר לכתיבה ידנית והאייפד ישמש ככלי כתיבה חליפי להמשך דרכם". 

התלמידים אמרו: "שמענו כי קיימים אנשים רבים שהתעסקו במכשירי טכנולוגיה, אך נאלצו להפסיק בגלל מגבלה פיזית, ורצינו לעזור להם לחזור לעסוק בתחביבים שהם אוהבים.  

מטרתנו הייתה לעזור לאנשים ולעבוד כצוות- ואנו מרגישים כי השלמנו את משיתנו בצורה הטובה ביותר שיכלנו לדמיין." 

התלמידים הונחו ע"י מרדכי ברנד מתנדב ממילב"ת, אסף פרץ מומחה למדפסות לתלת מימד, וד"ר מאירה אוסטר מנהלת האשכול. 

לאחר שיחה עם ביס מ.ש. י., שבה נתבקשנו להמשיך את פיתוח המוצר לשפרו ולשיווקו, החלטנו להעביר את האצבטק למילב״ת.  

תלמידי כתה ט-4: שיר דרור, גיא וולף, יואב שטרסמן, עדי בבאי, הילה וילק, אדם אבן צור, ביטון גלי, עדיאל רומי. 

לינקים בפוטרדלג על לינקים בפוטר
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד