פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

יוזמות חינוכיות ותכניות יחודיות

גני-הילדים בתנופה – חזון ויעדים 

מערכת הגנים בעיר רמת־גן נותנת מענה לילדים בגילאי 3-6. התפיסה המובילה בחינוך לגיל הרך מבקשת לאפשר תנאים מרביים להתפתחות רגשית, חברתית, קוגניטיבית ומוטורית של כל ילד/ה. על-מנת להשיג יעד זה מתקיימים תהליכי למידה והדרכה של צוותים חינוכיים לצד פיתוח תכנים חינוכיים וערכיים אשר יעשירו את עולמם של ילדיכם. אנו מטפחים כל העת את הצוותים החינוכיים לקידום מצוינות ומתן חינוך מיטבי בגיל הרך. 

רמת-גן הינה עיר מובילה בתחום החינוך לגיל הרך ומובילה מהפיכה חינוכית באמצעות המודל "הגן הזה הוא אני". התפיסה החינוכית מקדמת מימוש של הפרט בתוך סביבת הגן ומאפשרת לכל ילד וילדה פיתוח יזמות, סקרנות, עצמאות  ומתן ביטוי מיטבי של הילדה והילד בחברת הילדים.

אנו מקדמים את תחושת ה"עצמי" של הילדים בתוך הגן בסביבה המאפשרת לכל ילד וילדה להכיר את עצמם מול קבוצת הילדים, לזהות את חזקותיהם - במה הם טובים? כמו גם את רצונותיהם ורעיונותיהם.

ברמת־גן פועלים 238 גנים: 171 בחינוך הממלכתי, 23 בחינוך הממ"ד, 33 בחינוך המיוחד ו-11 בחינוך העצמאי. וכולם עובדים תחת הפיקוח של משרד החינוך.    

יעדים מרכזיים בעבודה החינוכית בגיל הרך בעיר 

  • קידום תחום הפדגוגיה לגיל הרך  
  • פיתוח אקלים חינוכי מיטבי בגן
  • התמקצעות של צוותים חינוכיים
  • איתור ומתן מענה לילדים עם צרכים מיוחדים
  • פיתוח יוזמות לימודיות חדשניותבגני-הילדים
  • פיתוח מרחבי עצמאות הנבנים ומתפתחים יחד - עם הילדות והילדים
  • קידום שותפות ההורים "הילד/ה שלך בגן שלי"

הגן הזה הוא אני  

מודל רמת גן – "הגן הזה הוא אני", בו ילדים וילדות יוצרים ובונים את הגן שלהם, מתבסס על פדגוגיית "האינדיבידואציה", בה ילדים וילדות נמצאים בתוך תהליך של היכרות ומתן מיטבי ליכולות שלהם. כמו כן המודל מתבסס על מיומנויות הנדרשות במציאות העתידית (ביניהם עבודת צוות, אינטליגנציה רגשית, עצמאות ועוד). 

המודל כולל ארבעה עקרונות המנחים את העשייה החינוכית:

 

 

הצוות החינוכי מנחה ורגיש לצרכי הילדות והילדים, מווסת את הלמידה, מעודד עצמאות ונשען על תכנים אישיים של הילדות והילדים תוך תמיכה בכל אחת ואחד מהם. בתוך תפיסה זו שוזר הצוות החינוכי מיומנויות  המוגדרות כאשכולות ליבה: אוריינות - לקראת קריאה וכתיבה, מתמטיקה, מדע וטכנולוגיה, כישורי חיים, אמנויות,  מורשת ומסורת.

מערך הלמידה של הצוותים החינוכיים, גננות ותומכות החינוך, כולל מגוון רחב של השתלמויות ושיתוף פעולה עם מנהלים אקדמאיים מובילים בנושא הגיל הרך, כגון: מרכז בייקר, המכון לחינוך דמוקרטי ומומחי תוכן נוספים. 

אשכולות גנים

המבנה הארגוני של הגנים בעיר הינו מבנה של "אשכולות גנים". העיר רמת-גן הינה הראשונה למעבר מיחידות גנים אוטונומיות לאשכולות במרחבים גיאוגרפיים הפועלים כיחידה ארגונית אחת. כל אשכול מכיל גנים במגמות הממלכתי, הממ"ד והחינוך המיוחד, הנמצאים באותו מרחב גאוגרפי, לכל אשכול מנהלת המובילה את הייחודיות האשכולית.

התפיסה החדשנית של "מודל האשכולות" מאפשרת מענה לצרכים פדגוגיים, ניהוליים וקהילתיים של הצוותים החינוכיים, הילדים והמשפחות. 

מגוון תכניות חינוכיות הפועלות מעבר לתכנית הליבה בגני הילדים ברמת-גן 

גנים ירוקים 
פרויקט משותף עם המחלקה לאיכות הסביבה וגם בשיתוף החווה החקלאית ואתר "חירייה". הפרויקט מזמן אפשרויות מגע בלתי אמצעי של הילדים עם הטבע והקניה של ידע מקיף וערכים בנושא החינוך הסביבתי. בעיר רמת-גן 7 גנים שהוסמכו כ "גנים ירוקים" ע"י משרד החינוך להגנת הסביבה.

אוכלים בצבעים לחיים בריאים
בגן מופעלת תכנית ייחודית החושפת את הילדים לנורמות אכילה נכונות, מבססת את יכולותיהם להיות צרכני מזון נבונים, ביקורתיים ומעצבת את הרגלי האכילה בהווה ובעתיד. תכנית זו מאפשרת לילדים להתנסות באורח חיים בריא הן באכילה והן במשחק. בגנים מתפתחות ונזרעות גינות ירק שהילדים זורעים ושותלים ולאחר מכן נהנים מהתוצרת החקלאית בצלחת.
התכנית בשיתוף "הגן בחווה" והמרכז לחינוך סביבתי הנמצאים בחווה החקלאית ברמת-גן.
 
"הגן בחווה" 

סביבה זו מהווה מרכז העשרה לגנים, לצוותי חינוך וקהילה ומהווה דוגמה לעשייה וליישום של עקרונות עבודה בתחום החינוך הסביבתי. בגן בחווה חווים דרכי עבודה, שיטות גידול, נושאי התבוננות וחקר סביבתי לאורך כל השנה.

  
מסע לעולם השחמט בגן 
מטרת התכנית הינה לטפח את העניין במשחק השחמט בקרב ילדי הגן מתוך אמונה כי משחק השחמט מפתח היבטים חשובים בצורת החשיבה של הילדים ואישיותם. המשחק מחזק את הדימוי והביטחון העצמי של הילדים ויוצר מרחב לביטוי עצמי ודחיית סיפוקים.

התכנית מותאמת ללמידה בגיל הרך ומועברת בליווי חוברות ידידותיות המסודרות לפי שלבים, תוכנת מחשב ללימוד, תרגול ומשחק ואמצעים מגוונים נוספים, ההופכים את דרך ההכרות עם משחק השחמט בגיל הגן לקלה ומרתקת. 

גנים רוקדים 
תכנית המשלבת סוגי ריקוד שונים בחיי הגן. הריקוד מחזק את הכישורים התנועתיים והמרחביים ומחזק את הקשר לתרבות, יוצר אווירה שמחה משותפת ומסייע להתפתחות רגשית-חברתית.

גנים מתוקשבים 
החינוך לגיל הרך הניף את דגל קידום החינוך הטכנולוגי והקים מערך הכשרה והתמקצעות בתחום התקשוב והמדיה בקרב גני-הילדים בעיר. על מנת לעודד את השימוש המושכל במחשב ותקשוב העשייה בגן ומחוצה לו, חוברו כל גני החובה בעיר לאינטרנט וצוידו באמצעים דיגיטליים נוספים.

גוגלה - כלים ממוחשבים לגיל הרך, מנוע חיפוש לגיל הרך "גלה-לי" הוא מנוע חיפוש ידידותי למשתמשים צעירים אשר עדיין לא שולטים בקריאה. הוא מאפשר לילדים לחפש ולשלוף מידע בנושאים שמעניינים אותם (כגון בעלי חיים ואורחות חייהם, צמחים, ארצות ועמים, כדור הארץ והחלל, חגים ועוד). המידע מוצג להם בתמונות, באומר ובצליל ומלווה עבור המתחילים לקרוא במילה כתובה. 

בדרך זו מקדמים מיומנויות לחיפוש מידע וקידום את היכולות הנדרשות לשליפתו, כולל מיומנויות החשיבה הבסיסית והדיספוזיציות הנדרשות לכך.

זהב בגן 
הפרויקט "זהב בגן" פועל לשילוב הדור השלישי בגן הילדים. במסגרת זו מצטרפים מתנדבים גמלאים לצוות הגן ומהווים דמות אהובה וחינוכית נוספת לילדי הגן בדמות "סבתא גן" או "סבא גן". 

גן פסיפס – "הגן הרב-תרבותי"
החברה הישראלית הינה חברה רב-תרבותית אשר דורשת מאתנו לחנך את ילדינו להיות מבינים וסובלניים לזולת, עלינו לאפשר לילדים לבטא את עצמם בדרכם הייחודית והמגוונת ולפתח זהות אישית וחברתית אשר תבטא את אופיים ודרכם האישית.

הגן הרב-תרבותי ברחוב אלימלך, שואף לייצר סביבה בה הרב-תרבותיות היא ערך והגננות פועלות לעידודו ויישומו. 

הגן מייצר סביבה ייחודית אשר מאפשרת מפגש בין תרבויות וזהויות שונות, הן של ילדי הגן והן בשל מגוון הזהויות בחברה הישראלית. כל זאת, מתוך ראייה כי שונויות אלו מהוות חלק שווה וחשוב מהמרקם הישראלי. 

מועדון הורים אשכולי 

במסגרת אשכולות גני-הילדים אנו מציעים במהלך השנה להורים, קבוצות למידה בקהילה שבהם ניתן לרכוש ידע וכלים בנושאי חינוך בגיל הרך ומקום בו ניתן יהיה לחלוק ולהתייעץ. 

בנוסף במהלך השנה אנו מציעים הרצאות בנושאי חינוך והתפתחות הילד. אנו מאמינים כי ההורות בעידן המודרני הינה מאתגרת מאוד, מעוררת הרבה התלבטויות ודורשת מעבר לאינטואיציה, גם מחשבה לגבי הדרך הנכונה להתמודד עם מצבים שונים. 

בהתאם, היה חשוב לנו לפתח עבור ההורים שירותים קהילתיים לצורך הרחבת הידע והכלים החינוכיים בנושאים השונים, בכדי להתאימם לצורך האישי של כל הורה והורה. 

הבהרה: "מועדון הורים אשכולי ר"ג" הינה תכנית המציעה הדרכות הורים להורי ילדי הגנים בעיר.  

התכנית מופעלת ע"י מחלקת גני ילדים באגף החינוך של עיריית ר"ג ובשיתוף עם הפיקוח על הגנים מטעם משרד החינוך.  

השנה יארחו את הרצאותינו כמה מבתי הספר היסודיים בעיר - לפרטים:  www.parentsclub.co.il  או בטלפון: 050-7510185.

 

מענה והכלה לילדים מאתגרים 

המרכזים העירוניים לגיל הרך - התחלה טובה 
בעיר תכנית אב מלידה ועד כיתה ג' ששותפים בה אגפי החינוך, הבריאות והרווחה. לאור חשיבות הטיפול בגיל הרך ובמטרה לצמצום פערים. קיימת חשיבות רבה באיתור ילדים הזקוקים לחיזוקים בתחומי ההתפתחות השונים ומתן מענה לצרכים אלה. העיקרון המנחה את התכנית הוא בניית רצף תכני וטיפולי מלידה ועד בית-הספר.  

בתחום הטיפולי כולל המרכז: רופאה התפתחותית, פיזיותרפיסטית, מרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת, מטפלות באמנות ובדרמה, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ואחיות טיפת חלב. התיאום בין כלל הגורמים המטפלים והמסגרות החינוכיות משמעותי ביותר לקידומו המיטבי של כל ילד וילדה. 

גנים מכילים 
הקמת גנים יחודיים בחינוך הרגיל המאפשרים מתן מענה לילדים עם דפוסי התנהגות מאתגרים בליווי מערך טיפולי מתוגבר: גננת שי"ח, תרפיסטית והדרכה ע"י מומחית למדעי ההתנהגות. בנוסף, מדריכות בתחום דפוסי התנהגות מלוות את הצוותים החינוכיים ברחבי העיר במתן כלים מקצועיים בהתמודדות עם ילדים/קבוצה עם הרגלים התנהגותיים הדורשים מענה.

תכנית מס"ע
התכנית מורכבת מצוות חינוכי הכולל: פסיכולוגית, מעצבת התנהגות ומדריכה. מטרת התכנית היא איתור וסיוע מוקדם לילדים מאתגרים במטרה ליצור שינוי התנהגותי ונורמות חברתיות תקינות. הכשרת הצוות החינוכי להתמודדות יעילה עם ילדים בעלי התנהגות דומה בעתיד. יצירת אקלים חינוכי מיטבי בגן. יצירת יחסי אימון עם הורי הילד/ה בפרט והורי ילדי הגן בכלל.

השירות הפסיכולוגי-החינוכי 
השירות הפסיכולוגי-החינוכי ברמת־גן מוביל את הטיפול ברווחה הנפשית באוכלוסיית הילדים וניתן לכל ילדי הגנים. 

השירות פועל מתוך גישה מקצועית ומיומנת. בעבודתו של הפסיכולוג יש התייחסות רב-ממדית, הרואה את הילד כפרט הנמצא בקשרי גומלין עם מערכות חברתיות כוללניות: משפחה, גן וקהילה. עבודתו של הפסיכולוג בגני-הילדים כוללת מתן שירותים פסיכולוגיים מגוונים לילדים ולמשפחותיהם, הערכה של ילדי גן לצורך איתור קשיים התפתחותיים ומוכנות לכיתות א'; ייעוץ והדרכה לצוותים החינוכיים; השתתפות בוועדות השמה; עבודה בעת מצבי משבר וחירום ברמה אישית, משפחתית ומערכתית. ניתן לקרוא על פעילות השפ"ח באתר האינטרנט:http://www.ramat-gan.info/psychology   הכולל מאמרים בנושאים התפתחותיים התואמים לגיל הרך. 

מנהלת השפ"ח: טובה פלר, טלפון | 03-6780388 

צוות פרא-רפואי 
צוות של קלינאית תקשורת ומרפאים בעיסוק אשר מלווה את הצוותים החינוכיים במתן כלים מקצועיים בתחום השפה והמוטוריקה נכנסים לגנים מסוימים. 

מתי"א ברמת־גן 
מתי"א (מרכז תמיכה ישובי אזורי) הוא גוף שמספק שירותי חינוך מיוחד לגני-הילדים ולבתי-הספר. בשנת הלימודים הנוכחית קיימים ברמת־גן 33 גנים של החינוך המיוחד, 3 גנים משולבים ו-3 גנים מכילים.

בין מגוון השירותים השונים: גננת שי"ח, תרפיות שונות, קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק וספורט טיפולי. הזכאות לשירותים אלו ניתנת באמצעות ועדות השילוב. כל צוותי ההוראה והצוותים הטיפוליים הם צוותים בעלי הכשרה המיומנים לעבודה בחינוך המיוחד. צוותים מיוחדים מטעם מתי"א נותנים גם הדרכה לגנים רגילים, לדוגמה: צוות ריפוי בעיסוק וצוות ליווי ילדי תקשורת (ASD) משולבים. 

מנהלת מתי"א - איילת נאור, טלפון | 03-6139975 

הייעוץ החינוכי בגיל הרך 
הייעוץ החינוכי בגני-הילדים הוא אחד התפקידים המרכזיים במערך הסיוע לצוותים החינוכיים לגיל הרך והוא משולב בתחומי עשייה מגוונים. היועצת החינוכית בגיל הרך נותנת מענה לצרכיה השונים של הגננת ועוסקת במגוון נושאים וביניהם: 

אקלים כיתת הגן, תמיכה לגננת, ייעוץ בנושא איתור מוקדם ותקשורת עם הורים. 

עיריית רמת-גן שומרת לעצמה את הזכות לשינויים. 

טל"ח 

 

לינקים בפוטר
דלג על לינקים בפוטר
nagish
עבור לתוכן העמוד