פורטל החינוך עיריית רמת גן
תוכן העמוד תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

מחשבות על הורות

עופרי בראון, פסיכולוגית חינוכית מומחית

הפרעת קשב וריכוז היא אחת ההפרעות השכיחות (בין 3% ל-10% מקרב הילדים) והמוכרות יותר במסגרת בית הספר. הפרעת קשב וריכוז מאובחנת לרוב לאחר גיל 7 ובתנאי שחלק מהתסמינים היו קיימים לפני גיל זה.
העבודה הטיפולית עם חרדת מבחנים וחשיבות השותפות של המטפל עם המערכת החינוכית

נאוה רום-קיזמן, פסיכולוגית חינוכית-מומחית-מדריכה, היחידה הקוגניטיבית-התנהגותית, שפ"ח ר"ג
קושלביץ אושרית, פסיכולוגית חינוכית מומחית

תופעת סרבנות ללכת לבית הספר היא תופעה מוכרת ומדאיגה בעולם הילדים התופעה נקראת פחד מבית ספר - פוביה מבית הספר או בשמה הלועזי school- phobia או School Refusal Syndrome.
רונית בודנר, פסיכולוגית חינוכית מומחית - מדריכה ומטפלת קוגניטיבית-התנהגותית (CBT)

חרדה חברתית היא פחד מופרז מהביקורת של אנשים אחרים על התנהגות בחברה. אנשים עם חרדה חברתית חוששים להיראות עילגים או טיפשיים, חוששים שיראו עליהם סימני חרדה וחולשה. מה שיוצר אצלם את מוקד המצוקה הוא החשש מהלעג והביקורת של הסביבה. הם מודעים לעובדה שהפחד שלהם מוגזם ומופרז, אך המודעות אינה עוצרת את הפחד.
האזנה פעילה
מאיה תדיר

אנו רוצים לתת לילדנו את התחושה שאנו איתו/ה, מבינים את חוויתו/ה הרגשית ומקבלים אותו/ה ללא שיפוט (הפוגע בדימוי העצמי ומקטין את האמונה במסוגלותי לפתור את הבעיה) וללא הזדהות (שאינה מאפשרת ראית זוויות הסתכלות חדשות ולכן מצמצמות את טווח הפתרונות).
שלי ורדי, פסיכולוגית חינוכית מומחית-מדריכה, שפ"ח רמת גן

למה תקופה שיכולה לטמון בתוכה כל כך הרבה הזדמנויות לתחושת הרפיה, יצירה והוויה ללא מתח - נתפסת לעתים כמפחידה וכמאיימת עבור הורים?
המאמר שופך אור על שני מרכיבים חשובים בהתנהגות תוקפנית בקרב ילדים: מיומנויות שליטה עצמית וערכים פרו חברתיים. ילדים שיש להם מחשבות עוינות ורגשות כעס נמנעים מהתנהגות תוקפנית אם יש להם מטרה פרו חברתית ורמה גבוהה של מיומנויות שליטה עצמית. מיומנויות שליטה עצמית לבדן אינן מספיקות להפחתת תוקפנות, על הילד להחזיק בערך של "לא לפגוע באחר" כדי להפעיל שליטה עצמית ובכך להימנע מהתנהגות תוקפנית.
ד"ר אורית גודקאר

המציאות הטכנולוגית המשתנה בה אנו מגדלים את ילדינו כיום מכתיבה גם מציאות חברתית, משפחתית ופסיכולוגית משתנה ומתחדשת. הורים רבים חשים כי במצב עניינים זה ידם על התחתונה – ילדיהם שולטים בטכנולוגיות החדשות לעיתים קרובות יותר מכפי שהם, ואין להם התנסויות עבר שינחו אותם או יתוו קואורדינאטות במסע בטריטוריה החדשה.
מודי אפשטיין, פסיכולוג חינוכי מומחה מדריך, שרות פסיכולוגי חינוכי, עיריית רמת-גן

סמכות הורית – מושג שמחד כה שחוק ונדון בשיחות, סדנאות, הרצאות וספרים המכוונים להורים, ומאידך – נושא שבהתמודדות היומיומית של ההורים עימו מעורר שאלות, תמיהות וקשיים לא מעטים.
פיתוח ביטחון עצמי בקרב ילדים - כפיר נוי-פסיכולוג –שפ"ח רמת-גן

פעמים רבות אנו שומעים תלמידים, חברים, עמיתים לעבודה, שכנים וכדומה אומרים את המשפט: "אם רק היה לי יותר ביטחון עצמי אז..."
הילד המפונק - השפעת פינוק יתר של הורים על ההתפתחות הבריאה של ילדיהם

שלי ורדי – פסיכולוגית שפ"ח ר"ג
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד