פורטל החינוך עיריית רמת גן
תוכן העמוד תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

יחידה התפתחותית בשפ"ח רמת-גן

מי אנחנו?

היחידה הינה יחידה התפתחותית מוכרת של משרד הבריאות לאבחון וטיפול בגילאי לידה עד גיל     9 שנים. היחידה מכילה פסיכולוגים התפתחותיים וחינוכיים בשלבי התמחות והתמקצעות שונים ומרפאה בעיסוק עם התמחות בגיל הרך.

מהי מטרתנו?

מטרת היחידה היא איתור, מניעה וטיפול בפעוטות וילדים בסיכון לקיום הפרעות התפתחות או איחור בהשגת אבני הדרך בהתפתחות המוטורית, השפתית והרגשית- חברתית.

הייחוד של הקמת יחידה זו בתוך השירות הפסיכולוגי החינוכי הינו השמת דגש על הסתכלות הוליסטית בסביבתו הטבעית של הילד, תוך  מתן הדרכה וליווי לצוותים החינוכיים. זאת במטרה לקדם את הילד במישורי ההתפתחות השונים וכן בשמירה על רצף התפתחותי מלידה ועד גילאי בית הספר.

מה אנחנו עושים?

  • היחידה ההתפתחותית מסייעת ומייעצת במקרים של התלבטות ראשונית, אבחנה מבדלת ואיתור קשיי התפתחות, כאשר נראה כי נכון שתחילת התהליך יערך במסגרת השפ"ח. זאת כיוון שילדים עם קשיי התפתחות מורכבים יומלץ כי יופנו תחילה להערכה רב מקצועית במכון להתפתחות הילד.
  • היחידה מאבחנת קשיים שונים כגון: עיכוב התפתחותי, ויסות חושי, קשיי למידה, קשיי התנהגות, בעיות חברתיות, קשיי תקשורת, בעיות רגשיות ועוד.
  • היחידה ההתפתחותית שמה דגש רב על עבודה טיפולית עם הורים בגילאי לידה עד 6 שנים מתוך הנחה כי ההורה הינו סוכן השינוי ומקדם התפתחות הראשוני עבור ילדו. הטיפול לרוב הינו במתכונת של טיפול דיאדי העובד על חיזוק הקשר הורה-ילד ומאפשר מודלינג לקידום התפתחות. זאת בנוסף להדרכה רציפה להורים לצורך למידה וחשיבה אודות התנהגות ותפקוד הילד.
  • oנדבך נוסף בעבודת היחידה ההתפתחותית הינו עבודה קהילתית לצורך למידה והעשרה ע"י קיום סדנאות והרצאות "גשר להורים", ימים פתוחים והיוועצויות במגוון נושאי ההתפתחות השונים (שינה, אכילה, גמילה מטיטולים, קשיי קשב וריכוז, יחסים חברתיים וכדומה), חלקם בשפ"ח  וחלקם בתוך המסגרות החינוכיות.
  • אנו מצויים בקשר עם מעונות יום וטיפות חלב בעיר, לצורך איתור וקבלת הפניות הנוגעות לילדים שטרם נכנסו למערכת החינוך העירונית.

איך פונים ליחידה ההתפתחותית?

הפניות לאבחון, היוועצות וטיפול ביחידה, לילדים במסגרות העירוניות, יתקבלו דרך הפנייה של הגננת ביחד עם פסיכולוג הגן.

ההפניה תתבצע לאחר שיחה עם ההורים, הסבר על היחידה, וקבלת הסכמתם.

הורים לילדים צעירים אשר ילדם אינו במסגרת העירונית ומעוניינים בייעוץ התפתחותי מוזמנים לפנות לשירות הפסיכולוגי בטלפון 03-6780388 (עבור כפיר נוי), ונשמח לחזור אליכם.

כפיר נוי
פסיכולוג חינוכי והתפתחותי מומחה-מדריך
מנהל היחידה ההתפתחותית בשפ"ח

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד