פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן העמוד תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

אבחון פסיכו-דידקטי במרכז שחפים

אנו מציעים קו פתוח להתייעצויות בנושא אבחוני ליקויי למידה. בכל שאלה ומחשבה ניתן לפנות ולהתייעץ עם ד"ר מרים הרמן, מנהלת המדור.

 

 

האבחון הפסיכו-דידקטי

מדור אבחון וייעוץ לליקויי למידה עורך אבחונים פסיכו-דידקטיים לילדים הלומדים בכיתות ז'-י"ב. אבחונים לילדים הלומדים בחינוך המיוחד או כאלו שסיבת ההפנייה היא רצון לבדוק התאמה למסגרת של חינוך מיוחד נערכים במסגרת השרות הפסיכולוגי חינוכי ויש לפנות לפסיכולוג בית הספר. אין לפנות במקרים אלה לאבחון במרכז שחפים.

 

במרכז עובד צוות פסיכולוגים מומחים ומתמחים, עם הכשרה בתחום של ליקויי למידה ונערכים אבחונים שמטרתם לתת תמונה מקיפה ואינטגרטיבית על התפקוד הקוגנטיבי של הילדים תוך התייחסות להיבטים רגשיים ודידקטיים.

 

בתחילתו נערך ראיון עם ההורים שמטרתו קבלת מידע על הרקע המשפחתי, התפתחותי וחינוכי של הילד. לאחר מכן, נקבעות פגישות האבחון לילד. בסוף התהליך, נערכת שיחת סיכום ומתקבל דו"ח כתוב אשר נותן תמונה אינטגרטיבית של כל המימדים שתוארו לעיל ובסופו סיכום והמלצות. המלצות אלו לרוב מתחלקות לשלושה תחומים:

  1. המלצות כלליות העשויות לכלול גם הפניה לאנשי מקצוע וטיפול שונים.
  2. המלצות לביה"ס - שנועדו לסייע לביה"ס בבניית תוכנית התערבות לקידום הילד.
  3. התאמות בדרכי היבחנות בבחינות בית ספריות ובבחינות הבגרות* (בהתאם לגיל).

ההורים מחליטים אם להעביר את דו"ח האבחון לצוות בית הספר. במידה וההורים מעוניינים כי נעביר מידע לכל גורם שהוא, על ההורים לחתום על טופס ויתור סודיות.

 

עלות האבחון הפסיכו-דידקטי היא 2,250 ₪, כאשר נדרש תשלום דמי רישום של 100 ₪ שהינו חלק מעלות האבחון. במידה וקיים אבחון דידקטי עדכני ומקיף עלות ההשלמה של האבחון הפסיכולוגי היא 1,500 ₪. ניתן לפרוס סכומים אלו לשלושה תשלומים.

 

המסמכים הנדרשים כדי לקבוע מועד לאבחון הם: שאלון בית-ספר, גליון ציונים, טופס הסכמה לאבחון החתום על ידי שני ההורים, שאלון להורים, שאלון לתלמיד ודמי הרשמה בסך 100 ₪ שירדו מסך התשלום לאבחון.

 

זמן ההמתנה המשוער להתחלת האבחון הוא עד חודשיים ממועד קבלת הפניה עם כל המסמכים הנדרשים.

 

לחצו כאן לקריאת המכתב להורים.

 

שיחת משוב לצוות בית הספר לאחר האבחון

לאחר תהליך האבחון לעיתים יש צורך בהמשך תהליך המשוב במשותף עם ההורים והצוות החינוכי. אנו מציעים שיחת משוב של הפסיכולוג המאבחן יחד עם ההורים וצוות בין-מקצועי מבית הספר. מטרת שיחה כזו היא שיתוף בתוצאות האבחון ובניית תוכנית עבודה מותאמת למאובחן, הן באפיקים לימודיים והן באפיקים רגשיים, בשיתוף פעולה בין כל הגורמים המכירים אותו.

 

לתלמידי בי"ס יסודי (כיתות ז', ח') לעיתים נדרשת השלמה במהלך התיכון. השלמה זאת בתשלום.

עלות פגישה כזו היא 250 ש"ח.

  מכתב להורים על אבחון פסיכו-דידקטי
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד