לאתר העירוני
לדף הבית
אזרחותכיכר אתריםמרכז משאביםמרכז פיסגהפורטל החינוך
 
אזרחות

המפמ"ר ללימודי אזרחות – משרד החינוך

תכנית הלימודים בחט"ב על פי הספר "מסע אל הדמוקרטיההישראלית

אתרים  כלליים

אזרחות ליסודי

 • אומ"ץ צעיר – מט"ח – אתר חינוכי לקהילת מנויים בבית הספר היסודי,כיתות ד-ו - מיזם משותף של מטח והמכללה לאיכות השלטון בישראל. מרכז מתוקשב לחינוך אזרחי לתלמידים צעירים. באומ"ץ צעיר מתעניינים במה שקורה, מגיבים לאירועים שעל סדר היום הציבורי, מגיבים למשאלים, נכנסים לנעליהם של בעלי תפקידים, חוקרים מוסדות ציבור, סוקרים את דעת הקהל, יוצרים מצגות באמצעותן מבקשים להשפיע על המתרחש, משוחחים בקבוצות דיון, מגיבים לתלמידים אחרים מרחבי הארץ, למורים ולמנחים ומשפיעים על השיח בבית הספר ועל האקלים בקהילה. תוכנית אומ"ץ צעיר מתאימה גם להשתלב במסגרת תוכנית הלימודים החדשה: "מולדת, חברה ואזרחות". מיועד לכיתות ה'-ו'.
 • כנסת צעירה – מט"ח – אתר חינוכי פתוח לבני-נוער ולאחרים המפגיש עם עבודת הכנסת - מיזם משותף של מטח, סנונית וכנסת ישראל. "כנסת צעירה" מזמן לבני הנוער מפגש מקרוב עם כנסת ישראל, אפשרות להציץ מאחורי הקלעים, להבין מה קורה במשכן, ליצור שיח ישיר עם הנבחרים, להיות מעורבים ולנסות להניע מהלכים בנושאים שמעניינים אותם. במסגרת האתר יש עיסוק בתכנים ובנושאים שעל סדר יומה של הכנסת תוך ניסיון להבין את משמעותם והשלכותיהם על החברה הישראלית, על הדמוקרטיה הישראלית ועל דרכי ממשל תקינים.
  פעילות תלמידים בפרויקט מתבצעת גם דרך פרויקט מחויבות אישית של משרד החינוך. תלמידים המקבלים על עצמם להיות שגרירי כנסת צעירה- מעורבים בפעילות באתר, ומול חברי כנסת: , דנים בסוגיות השונות, עושים תחקירים, מנסחים ומגבשים עמדות,יוצרים קשר ישיר או עקיף עם חברי הכנסת ומעורבים בליווי התהליך.. השגרירים מייצגים את בני הנוער בכנסת, ומביאים את קול הכנסת לכיתות ולבתי הספר מהם הם באים.

אזרחות לחט"ב וחט"ע ולבגרות

 • אורט ביאליק – מרכז למידה, מערכי שיעור, מאגר חומרי לימוד, מאגר שאלות ותשובות ממבחני בגרות ועוד.
 • דעת – שאלות ותשובות ממבחני בגרות. מאמרים להעמקה ולהרחבה.
 • דף הבית של לימודי אזרחות של בית הספר התיכון עירוני ג' ע"ש זלמן ארן – חומרי למידה, קישורים לאתרים, מבחנים ובחנים, תכנית הלימודים באזרחות.
 • אביב חדש: אזרחות לבגרות – אורט - אתר הכנה לבחינת הבגרות באזרחות מותאם למיקוד קיץ תשס"ז.
 • סיכומונה באזרחות – באתר הסיכומים החופשי סיכומים לבחינות הבגרות באזרחות.
 • בגרות – מבחני בגרות – שאלות ופתרונות, מיקודים לבחינות.
 • אומ"ץ: מרכז מתוקשב לחינוך אזרחי – מט"ח – באתר אומ"ץ (אזרחות ומעורבות ציבורית) עוסקים בסוגיות אקטואליות שעל סדר היום הציבורי. מטרת האתר היא לטפח בקרב בני הנוער תרבות של התעניינות ומעורבות על-בסיס ידע מוצק. האתר מחולק לשלושה שערים על פי נושאי תוכנית הלימודים: "מדינה לאום ואזרחות: מחברה למדינה"; "ערכים ועקרונות דמוקרטיים"; "רשויות המדינה: איך זה עובד?" בכל אחד מהנושאים מספר פרקים. בכל פרק מאגר מידע שכולל מושגים, דפי הרחבה וקישורים; רשימת אתרים רלבנטיים ברשת; הצעות לשיעורים מתוקשבים ולפעילויות אינטרנטיות. בכל אחד מהשערים מופיעה ידיעה חדשותית אקטואלית שקשורה לשער ומלווה דיון מונחה בקבוצות דיון. באתר גם תא מורים שמטרתו יצירת קהילה למורי האזרחות בחטיבת הביניים. מורים שמעוניינים להשתתף מוזמנים לפנות לצוות אומץ לקבלת סיסמה. (מט"ח) באתר ניתן למצוא הצעות לדיון בסוגיות אקטואליות, הצעות לפעילויות ולמשחקים. מיועד לכיתות ז'-י"א).
 • תמיד אזרחות – אתר בשיתוף מט"ח, האוניברסיטה הפתוחה ו"תל"ם". מרכז משאבים המיועד למורי אזרחות וכולל משאבים רבים להם ולתלמידיהם. אפשר למצוא בו פורומים לדיון, חוקים, חומר על מבחני בגרות, משאבי הוראה, קישורים, עיתונות מקוונת, מערכי שיעור, חומרי הוראה ולמידה, מאמרים, מבחנים, דיון בסוגיות אקטואליות - "כתבת החודש".
 • אזרחות באמי"ת – הסברים, הנחיות מפמ"ר לבגרות, אתר המפמ"ר לאזרחות, שאלות ותשובות מספר הלימוד, מבחנים ומחוונים, בחינות מתכונת, שאלות ותשובות מבגרויות, קישורים.
 • זכויות טבעיות: הזכות לחיים, חירות וקניין – יחידת לימוד מתוקשבת לחט"ב וחט"ע.
 • והספינה שטה: התנקשויות פוליטיות בראי ההיסטוריה – סנונית – האתר מנסה לבחון שאלות כגון "מהי התנקשות פוליטית?", "מהם התנאים שעלולה להתרחש בהם התנקשות פוליטית?" ועוד.

מילוני מושגים

הדפס שלח לחבר חזרה
צור קשר | אודות האתר | מפת האתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

DCSIMG