פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

בלי חיות איך אפשר לחיות

אודות התכנית:

התכנית המוצעת משלבת טיפוח יחס הוגן כלפי בעלי חיים ומניעת אלימות כלפיהם עם למידת ערכים ומיומנויות. 

בעלי החיים מוצעים מחד כאמצעי לפיתוח רגישות וחמלה, לפיתוח מיומנויות אישיות וחברתיות ומאידך כמטרה בפני עצמה – הגנה על בעלי החיים, ונשיאה באחריות בכל הקשור לגורלם. 

בכל בית ספר התכנית מקבלת פנים שונות בהתאם לבקשת הנהלת בית הספר והצוות החינוכי. 

מה שנדרש בשלב ראשון הוא פגישה אישית עם מנהל/ת בית הספר וצוות מוביל, בנוסף, זיהוי איש צוות שנושא בעלי חיים קרוב לליבו שישתתף גם הוא בפגישה. 

לאחר הצגת הנושא בהרחבה, תיבחר דרך שתתאים לפעילויות הבית ספריות השוטפות שבה תשתלב התכנית במהלך השנה, התכנית תוצג בפני מנהלת מח' החינוך היסודי. 

התכנית תלווה במדריכים מטעם עמותת אס או אס חיות למען בעלי חיים ומשרד החינוך ותשלב פעילויות חוויתיות עם בעלי חיים בהתאם לסיכום עם בתי הספר. 

בחוזר מנכל מיוחד בנושא בעלי חיים מופיעים תקצירים של חלק מהתכניות. מצ"ב:  

הרוח "החיה" שבחבורה       

(ריקי בצרי, ישראלה פוקס ונטע סילוני) 

"הרוח 'החיה' שבחבורה" היא תכנית ייחודית, חווייתית, שפותחה על ידי היחידה לחינוך של עמותת S.O.S חיות ומשרד החינוך, בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה. התכנית עוסקת בפיתוח אחריות, מנהיגות ומעורבות בקהילה באמצעות נושא בעלי-החיים. 

הנחת היסוד היא שהעמקת הקשר עם בעלי החיים תגביר את הרגישות ואת האחריות של הילדים כלפי בעלי חיים. הדגש בתכנית הוא על בעלי-חיים הנמצאים בסביבתנו הקרובה ועל היחס אליהם, שלא פעם אינו הולם ומלווה בהזנחה. ילדים רבים חסים עליהם והיו רוצים לעזור, אך נבצר מהם לעשות זאת, לפעמים משום שהם חוששים ובעיקר משום שאינם יודעים כיצד. 

הקשר לבעלי חיים משמש גירוי המרכז ילדים הנמשכים באופן טבעי לנושא. הזיקה של הילדים לבעלי חיים משמשת אמצעי לפעילות ולמעורבות בקהילה. הילדים לומדים לקבל ולהבין את השונה ואת חסר האונים, לומדים לקבל החלטות ומגלים שבאמצעות נתינה – מתן עזרה לבעלי חיים וטיפול בהם – אפשר להגיע למימוש עצמי ולתחושת סיפוק. ההבנות האלה גורמות לילדים, בין היתר, לנקוט יזמה ולפעול לשיפור המצב הקיים. 

במסגרת התכנית תלמידים בוגרים עוברים הכשרה בנושא בעלי חיים, ובמהלכה הם לומדים להנחות תלמידים צעירים. 

אלימות ילדים בבעלי חיים – תכנית בית ספרית  (שפ"י – משרד החינוך ועמותת s.o.s חיות - ריקי בצרי) 

התכנית "אלימות ילדים בבעלי חיים" מונחית על ידי הקשר שבין התייחסות ילדים אל בעלי חיים לבין התייחסות ילדים אל ילדים אחרים. הנחות היסוד הן, שחוסר רגישות לסבל ולכאב של בעלי חיים עלול להביא למצבים של אדישות וקהות חושים לסבל אנושי, ושבעקבות העיסוק בצרכים של יצורים חיים וההבנה כי אין להתייחס בקלות ראש לפגיעה בבעלי חיים יבואו גם המודעות וההבנה לצורכי הזולת והשונה בחברת הילדים. 

המטרה העיקרית של התכנית היא לצמצם/למנוע את רמת האלימות המופנית כלפי בעלי חיים ולאתר ילדים שמתעללים בהם כדי לסייע הן לילדים והן לבעלי החיים. 

התכנית בנויה במתכונת של חוברת עבודה המחולקת לפרקים ולשלבים, ומציעה מגוון רחב של נושאים לדיון, כמו הבחנה בין שובבות לאלימות, זכויות ילדים וזכויות בעלי חיים, דיווח או הלשנה, החוק ומשמעותו ועוד. התכנית מאפשרת למחנך להשתמש במערכי השיעור המתאימים לו ולכיתתו תוך כדי התייחסות לכישורים כמו פיתוח רגישות ואמפתיה, התמודדות עם כעסים, עמידה בלחץ חברתי ועוד. 

לינקים בפוטר
דלג על לינקים בפוטר
nagish
עבור לתוכן העמוד