פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

היערכות ברמת-גן לאור המצב הבטחוני ומכתב השירות הפסיכולוגי להורים

הורים יקרים,

ימים לא פשוטים עוברים כעת על המדינה ועל כולנו כאזרחים. גל טרור שעובר עלינו שבהם אנחנו נחשפים לאירועי טרור של הרג ופציעה של ילדים, מבוגרים וכוחות הביטחון מעוררים אצלנו באופן טבעי כבני אדם רגשות של צער, פחד, כאב, כעס ואף חרדה מהבלתי צפוי. הילדים חשופים גם כן ברמות שונות לאירועים אלו. מידת מעורבותם קשורה לגילם, רמת התפתחותם, סביבתם וקירבתם לאנשים שנפגעו.

מספר עקרונות שעשויים לעזור לכם לעזור לילדכם להתמודד בתקופה זו: (עקרונות אלו ברובם תואמים גם למבוגרים)

לילדיםיש כוח להתמודד- חשוב שכהורים תשדרו לילדכם שאתם מאמינים בהם ביכולתם להתמודד כדישיאמינו בעצמם.

 1. ילדים מושפעים מהרגשות ומצב הרוח של הוריהם - ילדים בכל גיל כולל מתבגרים ערים למצב רוחכם גם אם אינכם מדברים איתם בגלוי על כך. ככל שילד צעיר יותר הוא מושפע יותר. חשוב שתעבירו להם מסרים של אופטימיות, ביטחון ותקווה.
 2. חשיפה מוגבלת לאמצעי תקשורת - הילדים מושפעים מאוד ממה שהם רואים ושומעים בחדשות. הם חשופים לכך גם כשנראה שהם עסוקים במשחקיהם. חשוב למנוע מהם ככל שניתן חשיפה לתכנים קשים שאינם הכרחיים כגון: תמונות חוזרות של נפגעים בכלי התקשורת.
  מתבגרים - יש הבדלים טבעיים ביניהם בצורך בקבלת מידע. יש המעוניינים בצמצום החשיפה למידע ויש הזקוקים להתעדכן באופן שוטף כדי להגביר תחושת שליטה. כל דפוס הינו לגיטימי. עם זאת חשוב להימנע מחשיפה חוזרת ונשנית לתמונות קשות ולמידע חוזר בכל גיל כולל מבוגרים.
 3. מידע מותאם ומתן אפשרות לביטוי אישי- המידע שאתם נותנים לילד חשוב שיהיה מותאם לגילו, לרמת התפתחותו  ולקרבתו לאירוע. חשוב להבחין בין שמועות לעובדות, לתת מידע ענייני ולהימנע מפרוט יתר ותיאורים מפחידים. חשוב לאפשר לילד ולמתבגר לבטא את רגשותיו ומחשבותיו במידה ורוצה בכך. יש לומר להם  לציין שרגשות כפחד, כעס, עצב וכל רגש שהוא הם תגובות "נורמליות"  למצב ה"לא נורמלי".
 4. פעילויות מותאמות - כדאי לכוון את הילדים בכל גיל לצפייה בתוכניות מתאימות לגילם ולפעילויות מתאימות (משחק, יצירה, פעילויות גופניות, ריקוד, וידיאו, מוסיקה, תפילה, חברים, ספרים ועוד). פעילויות מהנות ומרגיעות מסייעות מאוד גם למבוגרים. מתבגרים - נוטים לרוב להישען על קבוצת השווים איתם  הם בוחרים לחלוק מחשבות ורגשות, לשאוב ביטחון ולמצוא דרכים לפתרון בעיות.
 5. הרגעת ילדים -
  קפיצה: ניתן לקפוץ עם הילדים במקום כדי לשחרר אנרגיה ופחד.
  חיבוק חזק: אפשרי לתת לילד לחבק אותנו חזק ולהרפות מספר פעמים: זאת כדי לשחרר את השרירים שמתכווצים במצב של חרדה.
  נשימה ונשיפה: לשים יד על הבטן, להכניס אוויר, לנפח את הבטן כמו בלון ולהוציא את האוויר לאט לאט.
  לילדים צעירים: שימוש בבועות סבון, חיבוק דובי או כל חפץ מועדף. כן ניתן לשים מתחת לכרית-בובה ("בובת הדאגות") שאוספת את כל הדאגות והפחדים של הילד או "מטה קסמים" ששומר עלינו.
 6. שגרה - חשוב לשמור ככל שאפשר על סדר היום הרגיל-הדבר מעניק תחושת ביטחון ומוגנות לילדים וגם לנו כמבוגרים. אצל מתבגרים במיוחד חשוב לעודד המשך הקשר עם קבוצת השווים.
 7. תפקידים- כדאי ורצוי לשתף את הילדים במילוי תפקידים מותאמים לגילם, לאופיים ולרמת התפתחותם. הדבר מעניק תחושת מסוגלות ובטחון.
  מתבגרים- כדאי לכוון בני נוער לפעילות מסייעת בקהילה- הפעילות מפחיתה חרדה ומגבירה תחושת שליטה ומסוגלות.
 8. מוגנות - חשוב לומר לילדים שאנו כמבוגרים - הוריו, הגננת, צוות ביה"ס הצבא והמשטרה עושים ככל שניתן כדי לשמור עליו ועל בטחונו. ניתן גם לציין מה הם עושים כדי להגן עלינו.
 9. ייתכנו אצל ילדים באופן זמני חזרה להתנהגויות של גיל צעיר יותר כגון: עליה התפרצויות, בכי, כעס, היצמדות להורה, מציצת אצבע, הרטבה, קשיי שינה וכו'. אלה הם  תגובות נורמליות וצפויות למצב שמעורר חרדה. תגובות אלו הן בדרך כלל זמניות וחולפות. תמיכת ההורה בילד יחד עם שמירה גמישה על שגרה מסייעת.
  אצל מתבגרים - ייתכנו הפרעות שינה, ושינויים בתאבון, רמת חרדה גבוהה , התפרצויות, הסתגרות וכו'. גם הן בד"כ תגובות זמניות וחולפות בתגובה למצב.
 10. פניה להתייעצות מקצועית -
  אם אין הטבה בהתנהגויות השונות מהרגיל אצל הילד או המתבגר במהלך שבועיים או שלושה.
  מבוגר, מתבגר או ילד שמעורב מקרוב באירוע-  נחשף ישירות, נפגע או מכיר את הנפגעים ייתכן ויהיו אצלו שינויים משמעותיים בתפקודו בתקופה הקרובה כקשיי שינה, קשיי ריכוז, עצב, אשמה, שינויים בתיאבון, הסתגרויות, הימנעות מפעילויות שונות וכד'.
  במקרים רבים השינויים הם זמניים.
  במידה ואין הטבה במהלך שבועיים שלושה, חשוב להיוועץ עם איש מקצוע.

בכל שאה או התלבטות אתם מוזמנים לפנות לפסיכולוגים במערכת החינוך של ילדכם (גנים/ביה"ס).

נקווה לימים שקטים ורגועים יותר.

 

היחידה לחירום

שירות פסיכולוגי חינוכי -  ר"ג

טלפון: 03-6780388

_______________________________________

 

הערכת מצב עירונית, בהשתתפות בכירי העירייה, כוחות המשטרה ונציגי וועד ההורים העירוני, ובהנחיית ראש העיר, ישראל זינגר, נערכה בעיריית רמת-גן.

בסיכומה של הערכת המצב, הנחה ראש העיר, ישראל זינגר, כי יתגברו פקחי העירייה את סיורי הפיקוח העירוני בסמיכות למוסדות החינוך בעיר ובאתרים מרכזיים.

בתחום החינוך, הוחלט על תגבור הורים ומורים שיצטרפו למשמרות הזה״ב של ילדי העיר בשעות הבוקר והצהריים.

ראש העיר הורה לאגף הביטחון והאכיפה להוסיף מיידית אינטרקומים בגני הילדים בעיר, בעלות מוערכת של כחצי מיליון ש״ח.

הטיולים השנתיים בעיר ייצאו כבשגרה, בהתאם להנחיית משרד החינוך. כל טיול שנתי ייבדק לגופו מול משרד החינוך ובמידה שלא יוטלו מגבלות, ייצאו הטיולים כמתוכנן. הערכת מצב יומית תבוצע בנושא זה ויעודכנו ההורים והתלמידים בהתאם.

בבתי הספר היסודיים והתיכונים בהם מתקיימים לימודים עד שעות הערב המאוחרות, ימשיכו הלימודים כרגיל והאבטחה במוסדות אלה תימשך עד לסוף יום הלימודים.

עבודות הבינוי הנערכות בתוך בתי הספר יימשכו כרגיל, בתיאום עם משטרת ישראל ותוך הקפדה מלאה על כל כללי הבטיחות והביטחון.

עיריית רמת-גן וחברת מפעלי בית עמנואל הציבו אבטחה בצהרונים בהם למעלה מ-20 ילדים בהם לא היתה אבטחה בעבר. יוצבו מאבטחים בתיאטראות העיר לשמירה במהלך האירועים הנערכים בהם.

תנועת הצופים הונחתה לקיים חלק מן הפעילויות בבתים, חלק בשבטים בליווי מבוגר וחלק לבטל כליל. הטיולים של תנועת הצופים נדחו והודעה על כך נמסרת לכל החניכים באמצעות הנהגת הצופים בעיר.

אתרי הבניה בעיר ימשיכו לפעול כרגיל, נכון לשעה זו בהתאם להערכת המצב שבוצעה יחד עם משטרת ישראל. לצד זאת, מתקיימות ביקורות נרחבות ומתוגברות על ידי משטרת ישראל ועל ידי כוחות הפיקוח על הבניה מטעם עיריית רמת-גן.

העירייה קוראת לתושבים המעוניינים להתנדב למשימות שמירה וביטחון בעיר, לפנות לאגף הביטחון והאכיפה, בטלפון: 03-6759052, בין השעות 08:00-15:00.

ראש העיר, ישראל זינגר אמר: ״עיריית רמת-גן רואה חשיבות רבה בהגברת ביטחון התושבים בעיר ותמשיך לבצע הערכות מצב מדי יום על מנת לסייע בשמירה על חיי התושבים בעיר. לצד זאת, רואה העירייה חשיבות רבה בהמשך חיי השגרה בעיר, גם בימים מורכבים אלה״.

  סיוע להורים בהתמודדות עם המצב - מרכז חוסן
לינקים בפוטר
דלג על לינקים בפוטר
nagish
עבור לתוכן העמוד