פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נופש בצפון

תאריך 2-5.7.17  ימים ראשון - רביעי

לינה בכפר הנופש עין זיוון שוכן בין מטעי פרי וכרמי יין, אנו מציעים לכם אירוח בחדרים מחודשים ומעוצבים. בחדרים ערכות קפה ומקררים לרשות האורחים. 

  

יום ראשון, תאריך - 2.7.17 

07:00 יציאה מכפר המכבייה  ארוחת בוקר ע"ח המטייל 

בעקבות אלי כהן: 

אלי כהן האיש שריגל למען מדינת ישראל בסוריה בשנים 1962 – 1965 בזהות בדויה ונתלה ע"י הסורים במאי 1965, היה אחד מגדולי המרגלים שידעה מדינת ישראל. תרם לדעת רבים תרומה מכרעת לביטחונה של מדינת ישראל ולניצחון של צה"ל במערכה על המים ובמלחמת ששת הימים. שביל אלי כהן שבו נסייר מנציח באמצעות שלטי זיכרון ואנדרטאות מפוסלות בחלק מהמקומות בהם ביקר אלי כהן במהלך משימתו בסוריה . במהלך יום קצר אחד ננסה לתפוס משהו משלוש וחצי שנים של דרמה, מתח, הצלחה וחרדה של מרגל ישראלי יהודי שחיי ופעל בלב מוקדי הכוח בסוריה והזרים לישראל מידע מהימן וחיוני על מנהיגיה ועל קשריה המדיניים והצבאיים. 

תכנית הסיור:

 • חמת גדר - המלון בו שהה אלי כהן עם הצמרת הצבאית הסורית 
 • בית המכס הצרפתי - בעליה מחמת גדר לרמת הגולן נקודת הביקורת 
 • פסל ארבעת הראשים של אלי כהן - הוצב במחסום הנ.ט. משמעותו 
 • מועדון הקצינים במחנה פיק – המועדון בו ביקר מספר פעמים 
 • עם הצמרת הסורית ומימנה צפה על הכנרת 
 • מושב אלי עד  – בעבר מחנה סורי והיום מושב על שמו של אלי כהן  
 • במקום נסביר איך וכיצד נתפס אלי כהן, מהלך המשפט, הנסיונות לחלצו ועוד 
 • הדרך לקוניטרה והנקודות הקשורות באלי כהן 
 • האנדרטה של נדיה כהן החובקת את ילדיה ומביטה פני דמשק 
 • בניין המפקדה הסורי, כאן ישב אלוף פיקוד הדרום הסורי 
 • הקשר לאלי כהן והחומר שנמצא במקום 

** ארוחת צהרים על חשבון המטייל בקצרין. 

**  המשך נסיעה לקונייטרה מפקדת הצבא הסורי. 

16:00- קבלת חדרי אירוח .19:00- ארוחת ערב בחדר האוכל 

  

יום שני, תאריך -  3.7.17 

07:30-08:30   ארוחת בוקר בחדר האוכל. 

09:30 -  התארגנות ויציאה לטיול 

נסיעה לבני יהודה למרכז מבקרים ליצור שופרות – "כול שופר" – במרכז המבקרים אנו מעניקים חוויה ייחודית ובלתי נשכחת בהשתתפות הקהל, ילדים ומבוגרים, אשר יתנסו, יתרשמו ובעיקר ילמדו על תהליך ייצור השופרות על כל היבטיו. 

הסיור כולל הרצאה מרתקת שמתקיימת בחורשת עצים נעימה שבה מקבלים המבקרים הסבר מקיף על מגוון סוגי הקרניים, סוגי שופרות לפי העדות השונות, סגנונות תקיעה שונים, הלכות שופר, תהליך הייצור וסיפורו האישי והמרגש של שמעון. במהלך ההרצאה הוא גם מסביר ומדגים כיצד תוקעים בשופר והמשתתפים יכולים לנסות את כוחם ולהתאמן בתקיעה בשופר. 

שמעון משתף את הקהל באופן פעיל ומתבל את הסבריו בהומור כך שיתאימו לקטנים וגדולים כאחד. 

לאחר ההרצאה עוברים לבית המלאכה, שם מדגים שמעון את השלבים העיקריים בהכנת השופר – קדיחה, ליטוש והברקה, מסביר על המכונות השונות ותפקידן. כך זוכים המבקרים לחזות בתהליך המעניין כיצד הופכת הקרן הגולמית לשופר שמפיק צליל. לאחר הסיור מוזמנים האורחים לגלריה, שם הם יכולים להתרשם ממגוון שופרות עשיר במיוחד ומאוסף פרטי של שופרות מיוחדים. 

תל סאקי - הוא תל געשי קטן בדרום רמת הגולן. למקור שמו, "התל המושקה", או "תל המשקה", שתי פרשנויות אפשריות. יש הסבורים כי מקור השם במי התהום שבאזור התל, שמותירים את הצמחייה בו ירוקה רוב ימות השנה. אפשרות אחרת היא כי בסביבות התל היו בעבר תעלות מים להשקיה. על ראש התל הייתה חורבה, ולמרגלותיו דולמנים וקירות של אבני בזלת. התל המתנשא לגובה של 494 מ' מעל לפני הים, נמצא כ-400 מטרים ממזרח לכביש האורך הראשי של רמת הגולן בקטע שבין חמת גדר לצומת רפיד, כ-3 ק"מ מצפון למושב רמת מגשימים. זהו תל שמורדותיו התלולים מכוסים סלעי בזלת וקוצים. 

נסיעה לקצרין לחלמית - נמשיך למרכז מבקרים "חלמית"  

שומעים את הסיפור המרגש העומד מאחורי הקמת המפעל השם חלמית ומשמעותו, ייצור מזכרות ותשמישי קדושה והקמת מרכז המבקרים. "חלמית" הינו המפעל היחידי בישראל שמייצר את כל תוצרתו בישראל בענף המזכרות ותשמישי הקדושה ושומר על תעשייה ישראלית אמתית. הסיפור- משפחה ששרדה את תקופת השואה ההתמודדות הקשה וההתפתחות המשפחתית והעסקית של המשפחה. העלייה לישראל וכן ההתיישבות ברמת הגולן. הסיור- מתחיל מהצגת התהליך מתחילתו תוך מעבר בחדרים (מחלקות) שבהם ניתן לצפות בתהליך ייצור המוצרים – מוצרי מתכת ומוצרי עץ הזית. ייצור מוצרי מתכת - יוכלו לראות כיצד מייצרים בפועל מוצרי מתכת מתהליך היציקה, ליטוש, ציפוי, הרכבה, צביעה, אריזה והכנה ליציאה ללקוח הסופי כאשר כל התהליך מלווה בהדרכה וצפייה בעשייה ובייצור. 

ייצור מוצרי עץ הזית- עוברים מסע בעקבות עץ הזית, ייחודיות עץ הזית מבחינת אלמנטים דתיים הן למגזר הנוצרי והן למגזר היהודי. תהליך עיבוד עץ הזית שעובר תהליך ייחודי מיוחד, תהליך הייבוש כהכנה לפני עיבוד העץ. המבקרים יכנסו למחסן עצי זית מוצרים מוגמרים של עץ זית על מנת לראות את אופן שמירת העץ. בהמשך יוכלו לראות את תהליך צריבת הלייזר בעץ הרכבת המוצרים ואריזתם עד ליציאה ללקוח הסופי. 

בסיום הסיור תכנס הקבוצה למרכז המבקרים על מנת להתרשם מתצוגה מרהיבה של המוצרים אותם הם ראו בתהליך ייצור. זמן הביקור הינו כשעה לקבוצה (אוטובוס). 

ארוחת צהרים ע"ח המטייל ונסיעה חזרה למלון. ארוחת ערב – ערב בידור.  

 

יום שלישי, תאריך 4.7.17 

07:30-08:30   ארוחת בוקר בחדר האוכל. 

09:30 -  התארגנות ויציאה לטיול: 

"מלחמת לבנון השנייה  והאירועים לאורך כביש הצפון" 

מלחמת לבנון השנייה שהחלה ברעש ובקונצנזוס גדול. הסתיימה בקול ענות חלושה. סיור מרתק באתרים הבאים: נקודת החטיפה – איך וכיצד הצליחו החיזבאללה לחטוף לנו 2 לוחמים למרות ההתראות שהיו על כך. למה דווקא במקום הספציפי הזה. כל ארועי הלילה טרם החטיפה בבוקר ומשמעותם, כיצד ומהיכן יצאו הלוחמים לסיור האחרון, תאור מפורט מהלך החטיפה ומה קרה בכל היום שאחרי. הסיור בנקודת החטיפה מותנה באישור מהצבא. 

 • הר אדיר -  נקודת תצפית על הישובים הלבנונים: ירון, מרון ארס 
 • בינת ג'בל ועוד וסיפורי הקרבות. רקע מהלכים ותוצאות. 
 • לאחרונה הוקמה במקום אנדרטה להנצחת 122 הנופלים במלחמת לבנון השנייה. 
 • אתר ההנצחה של ילדי אביבים – סיפור הפיגוע של אוטובוס הילדים מאביבים ב – 1970. אם יתאפשר נקיים מפגש עם אחד הניצולים. 
 • מצפה בניה ריין – מצפה מדהים על עמק החולה ולבנון . "צדיק כתמר יפרח". משמעות הפסוק בהתייחס למצפור אתר ההנצחה. 

ארוחת צהרים בקרית שמונה ע"ח המטייל 

נסיעה חזרה לעין זיוון - מנוחה 

ארוחת ערב, פעילות של המלון  

 

יום רביעי, תאריך 5.7.17 

07:30-08:30   ארוחת בוקר בחדר האוכל. 

09:30 -  התארגנות ועזיבת החדרים ויציאה לטיול 

10:00 - ביקור במוזיאון בית הרופא (שעות ביקורי קבוצות 10:14:00) 

מוזיאון "בית הרופא" נמצא במושבת מנחמיה, השוכנת באמצע הדרך בין בית-שאן מדרום וטבריה מצפון, מול נהריים וכשש דקות מצומת צמח. מנחמיה (מלחמיה) נוסדה בדצמבר  

1901 כישוב יהודי ראשון בעמק הירדן ואחד מארבעת המושבות בגליל התחתון.  

המייסדים נאלצו להתמודד עם זמנים קשים מבחינה אקלימית, כלכלית, בריאותית ומבחינה ביטחונית ועמדו בעוז מול כול התלאות ומעשי ההתנכלויות שלעיתים גבו חיי אדם. הם הצליחו ליצור יישוב צעיר ודינמי "פריס של הגליל" כפי שכונתה. המרפאה, שהוקמה במנחמיה סייעה לבני המקום וגם היוותה כעוגן הצלה לכל הישובים שקמו אחריה (כינרת ודגניה). 

התמדתם של הראשונים הנחילה  לנו ישוב איתן ובר קיימא בעמק הירדן.  

ארוחת צהרים ע"ח המטייל 

סיור במרכז המבקרים החדש לאנרגיה נקיה, בגלבוע- המרכז נפתח בימים אלו, נמצא ליד חוות טורבינות חדשה בגלבוע וסמוך למתקן "אגירה שאובה" שנמצא ברום הגלבוע, ובעמק המעיינות.  נתחיל  בתצפית ייחודית על עמק בית שאן והגלבוע, נשמע את סיפורם של שאול ויהונתן, וסיפורה של  ההתיישבות בעמק ועל ציונות אקולוגית. 

נסביר על הצורך לייצר אנרגיות ממקורות מתחדשים. נבקר במרכז המבקרים החדש במקום ונשחק במשחק אינטראקטיבי ללימוד עקרונות בניית טורבינה והפעלתה. 

נצפה בסרט על כוחה של הרוח, ונצא לסיור רגלי של 700 מטר בשביל הטורבינות, בו נכיר מקרוב את הטורבינות ואת תחנת הכוח החדשה באגירה שאובה. 

נסיעה חזרה למרכז. 

  

המחיר לאדם בחדר זוגי –  1,500 ₪ כולל מע"מ 

עלות לבודד בחדר  - 2,200 ₪ כולל מע"מ 

  

 • אירוח 3 לילות, 4 ימים ע"ב חצי פנסיון
 • פעילות בידור  
 • אוטובוס ומדריך צמודים לקבוצה 
 • מרכז מבקרים לשופרות 
 • מרכז מבקרים לאנרגיה בגלבוע 
 • מרכז מבקרים חלמית 
 • מוזיאון בית הרופא במנחמיה 

  

הרשמה במזכירות המועדון. 

  

תאריך התשלום:  

יום ראשון 04.06 בין השעות 09:30-12:00  


תאריך 2/07/2017 - 5/07/2017
הדפסשלח לחבר
nagish
עבור לתוכן העמוד