פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ילדי סתיו

המעבר לכיתה א' מרגש ומלחיץ כאחד. פעמים רבות חששות אלו מתעצמים כאשר מדובר בילדי סתיו (ילדים צעירים בשנתון , אשר נולדו בחודשים אוקטובר נובמבר דצמבר). במקרים מסויימים הגננת ו/או ההורים חוששים מהשתלבות הילדים בכיתה א' עקב גילם הצעיר, וחושבים ששנה נוספת בגן היא הפתרון עבורם. כאשר עולה שאלת התאמת ילד סתיו למסגרת בית הספר, הגננת מתייעצת עם פסיכולוג הגן ומשתפים את ההורים. לאחר הבנת הקשיים והחוזקות של הילד ונבנית תוכנית התערבות משותפת לגן ולבית. תוכנית זו מתמקדת בצרכיו של הילד ובדרכים להעצימו ,ולעזור לו ולהוריו להתגבר על קשייו או ללמוד לחיות איתם. חשוב לציין כי מחקרים רבים מעידים שהילד "הבלתי מוכן" לא תמיד צריך רק זמן להבשלה, אלא גם להתערבויות של הסביבה  שיאפשרו לו להביא לידי ביטוי את יכולותיו ויקדמו את הגדילה ההתפתחותית המיטבית שלו. בחודש ינואר הגננת תגיש שאלון הפניה לשפ"ח כדי שהפסיכולוג ימשיך את המעקב וייתן את המלצותיו בקשר למעבר לכיתה א'.  עם קבלת השאלון יישמר באופן אוטומטי מקום בגן. על ההורה לבצע רישום בבית ספר (לצורך רישום כפול). בסוף התהליך פסיכולוג יתן להורים את המלצתו ואת ההנחיות להמשך הרישום סופי. 

על פי חוזר מנכ"ל, מומלץ להשאיר ילדי סתיו על פי הקריטריונים הבאים: 

  • כשמדובר בילד שבאופן עקבי במהלך התפתחותו המוקדמת השיג את אבני הדרך ההתפתחותיות באיחור מסוים (פג, ילד שעבר מחלה קשה וכו'). 
  • כשמדובר בילד החשוף ללחצים מרובים סמוך לזמן המעבר לבית הספר (למשל מעברים, שינויים משפחתיים, אובדן וכו'). 

להלן קישור לחוזר באתר משרד החינוך http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Applications/Mankal/EtsMedorim/3/3-10/HoraotKeva/ 

לשאלות נוספות הנכם מוזמנים לפנות לפסיכולוג הגן בטלפון 03-6780338 (השירות הפסיכולוגי חינוכי). 

בברכת הצלחה, 

יחידת גני ילדים 

שירות פסיכולוגי חינוכי 

רמת-גן 

nagish
עבור לתוכן העמוד