פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

טיפ החודש - תשע"ז

מאת צוות המרפאות בעיסוק והפסיכולוגים של היחידה ההתפתחותית

משחקי ילדות ונופש משפחתי בחופשת הקיץ
בימים שהילדים לומדים בגן על מדורה ואש, רצינו לדבר על האש הפנימית וכיצד להתמודד עימה. ובמילים אחרות- כיצד מתמודדים עם כעסים של ילדים בגיל הרך?
היכולת המוטורית היא מאבני הבסיס של מיומנויות הילד. באמצעות פעולות השרירים, תנועות מטוריות גסות ותיאום בין האיברים והחושים השונים, הילד פועל, דינמי ויוצר בעולם מסביבו.
ילדים בגילאי 2.5-6 אוהבים להתחפש, להיכנס לתפקיד או דמות אחרת ולהפליג על כנפי הדמיון. הם נהנים מתחושת ה"כאילו" שלרגע נותנת תחושה של "כל יכול", מסוגלות ועצמאות.
סביב פעילויות המטבח באות לידי ביטוי מיומנויות רבות המשולבות בחיי היומיום המשפחתי. תכנון תפריט, קנייה, בישול, חוויה חושית ומיומנויות ביצוע מוטוריות וקוגניטיביות. להלן מספר רעיונות לפעילות משותפת ומהנה.
המשחק מהווה גשר בין העולם הפנימי לעולם החיצוני של הילד ומאפשר ביטוי רגשי של קונפליקטים, חששות, דחפים ומחשבות המעסיקות את עולם הילד. דרך המשחק הילד יכול, ללא מילים, לבטא חוויות ורגשות חיוביים ושליליים. משחק יכול להיות משחק דמיוני-סימבולי, משחק עם חפץ, משחק בתנועה ומשחק מובנה עם חוקים על יד שולחן. ילדים משחקים לבדם או עם סביבת חברים, ההורים ואחיהם.
סיפורים ושירים מלווים את חיינו מינקות ועד זקנה. "שעת הסיפור" הינה פתח לרגע קסום בקשר של ילד והוריו, זמן של רוגע והנאה משותפת. אך אם נעצור לרגע ונתבונן, נגלה כי שעת הסיפור טומנת בחובה הזדמנות לפיתוח חלקים רגשיים, יכולות שפתיות ומיומנויות חברתיות, בהתאם לשלב ההתפתחותי בו נמצא הילד.
נושא חשוב סביב מוקדי התפתחות של אכילה, גמילה מטיטולים וממוצצים הינו נושא הניקיון. ההמלצה של אנשי מקצוע העוסקים בגיל הרך היא לאפשר לילדים להתלכלך במגע ובמשחק עם האוכל, עד גיל מאוחר יחסית (לא רק תינוקות מתלכלכים ...)
תקופת החגים הנוכחית מזמנת לנו חופשות, חוויות, משפחתיות ומסורת. בתקופה זו אנו נוהגים להיפגש עם המשפחה והחברים, וזו הזדמנות נהדרת להזמין את הילדים לקחת חלק באווירת החג, ההכנות והעשייה. לשיתוף פעולה זה חשיבות רבה בהתפתחותם הרגשית של הילדים.
החופש הגדול והארוך, הימים החמים, הבילויים המשפחתיים ותחושת המנוחה של הילדים (לא תמיד ההורים..!) מוצאים מאיזון את שגרת הילדים. הם הולכים לישון בשעות מאוחרות, קמים מאוחר יותר, אוכלים יותר חטיפים ופחות באופן סדיר, יש פחות הקפדה על סדר יום, על דרישות תואמות גיל, הגבולות מתרופפים ולעיתים גם המשמעת.

nagish
עבור לתוכן העמוד