פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

איך עוזרים לילד עם הפרעת קשב?

עופרי בראון, פסיכולוגית חינוכית מומחית 

הפרעת קשב וריכוז היא אחת ההפרעות השכיחות (בין 3% ל-10% מקרב הילדים) והמוכרות יותר במסגרת בית הספר. הפרעת קשב וריכוז מאובחנת לרוב לאחר גיל 7 ובתנאי שחלק מהתסמינים היו קיימים לפני גיל זה. ההסתמנות יכולה להיות של הפרעה מעורבת - פגיעה ביכולת הקשב וירידה בריכוז ועודף פעילות (היפראקטיביות) או של חוסר ריכוז ופגיעה בקשב בלבד או של היפראקטיביות בלבד. 

להיות הורה לילד בעל הפרעות קשב וריכוז זו משימה לא קלה. הפרעה זו  משפיעה על היבטי חיים רבים מעבר לתחום הלימודי, והתנהגותם של ילדים הסובלים מבעיית קשב וריכוז מקשה לא פעם לא רק עליהם עצמם אלא גם על משפחתם. ההתמודדות והטיפול  עשויים להיות  מתסכלים ויקרים ומצריכים השקעת משאבי זמן וכסף, פנייה לגורמים טיפוליים שונים והשגחה רבה.  

הטיפול בהפרעת הקשב הוא טיפול רב מימדי, וחייב לכלול מספר מרכיבים על בסיס האבחון. הטיפול יכול לכלול טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי הכולל עבודה עם הילד והוריו וטיפול התנהגותי מערכתי. הטיפול המשולב הוכח כיעיל ביותר בטיפול בילדים עם הפרעת קשב וריכוז, בהשוואה לטיפולים שהתמקדו בתחום אחד בלבד.  

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז זקוקים להתייחסות מותאמת ורגישה. חשוב שהורים, מורים ואנשי הטיפול יצרו יחד רשת ביטחון רגשית לילד עם לקות בקשב וריכוז, שתאפשר דיאלוג פתוח בין הגורמים השונים ותעביר מסר של אמון ביכולתו של הילד וביכולת לסייע לו. חשוב כהורים שתדעו להיעזר ברשת הביטחון של בית הספר, מערך הייעוץ והשירותים הפסיכולוגים. 

ריכזנו עבורכם מספר המלצות שעשויות לסייע לכם ולילדכם בהתמודדות עם הפרעת הקשב: 

שיגרה ועקביות 
הצורך בסדר וקביעות הוא בעל חשיבות לכל בני האדם אך במיוחד לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, שזקוקים למסגרת קבועה כדי לארגן את סדר היום. לילדים בעלי  הפרעת קשב וריכוז יש סיכוי גדול יותר לסיים משימות כאשר סדר ההתרחשויות ידוע להם. לכן חשוב  ליצור מבנה קבוע של סדר יום והתנהלות, כך שהילד יודע למה לצפות. חשוב ביותר ליצור שגרה ולהגדיר זמן ומקום לכל דבר, וליצור טקסים קבועים ופשוטים לכל פעולה. אפשר לתלות את רשימת הכללים במקום בו יבלוט לעיני הילד כאשר הוא מבצע את הפעולות (לדוגמא, שלט עם כללים לסידור התיק יש להניח בסמוך למקום בו נמצאים חומרי הלימוד).  

דברו אל הילד כשהוא קשוב 
חשוב לדבר אל הילד כשהוא קשוב אליכם. דאגו ליצור קשר עין, החזיקו בידו או כוונו את פניו אל מול פניכם, דברו בקול רגוע, תנו הוראות פשוטות וברורות, בצורה הדרגתית. ודאו שהילד הבין את המסר שהעברתם לו. 

אמצו גישה חיובית והתעלמו מדברים פחות חשובים  
התעלמו מהפרעות קטנות, הימנעו מלהיכנס לעימותים לגבי דברים פעוטים ועסקו בדברים החשובים. הימנעו מלדרוש מילדכם ביצועים מושלמים. כך, למשל, אם ילדכם סיים 2/3 משעורי הבית עדיף לשבח ולהלל אותו מליצור ציפיות לא ריאליות.  

עידוד תנועה  
לילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז אנרגיה רבה שעליהם לשחרר, ובהתאם- פעילות ספורטיבית ופיזית עשויה לעזור להם לפרוק את האנרגיה בצורה נכונה. פעילות גופנית מעלה באופן מידי את רמת הדופמין והסרוטונין במוח ויש בה כדי להעלות את רמת הריכוז, לתרום למצב רוח מרומם, לשפר את המוטיבציה ולאפשר שינה טובה יותר. כמו כן, נתן לבצע פעילויות כמו הליכה ובילוי בחיק הטבע. 

הקניית הרגלי שינה 
שינה טובה יכולה לעזור לילד עם בעיית קשב וריכוז להעלאת רמת הריכוז. לילדים אלו לעיתים קשה להירדם בשל גריית יתר, הם נוטים להתהפך על משכבם במהלך הלילה ועל כן מתקשים להתעורר בבוקר. משום כך יש לעזור להם על ידי הגבלת שעות הנמנום ביום, והימנעות מקופאין במהלך היום. יש להקפיד על הרגלי שינה קבועים, שבאים לידי ביטוי בשעת שינה ויקיצה קבועה. לפני השינה כדאי ליצור בבית אוירה שקטה ורגועה, בין השאר על ידי הימנעות מצפייה בטלוויזיה או משחקי  מחשב. 

קבעו כללים ברורים  
את הכללים של הבית חשוב לקבוע מראש באווירה רגועה. חשוב שהכללים יהיו פשוטים, הוגנים, מועטים ומובנים היטב. כאשר אחד הכללים מופר יש לחזור עליו ואחר כך לכפות אותו. קובעים את הכלל מזכירים אותו לילד ופועלים לפי הכלל.  

הימנעו מוויכוחים  
ילדיADHD  הם אלופים בוויכוחים. לוויכוחים אין כל טעם. קבעו את הכללים ועמדו על שלכם באמירות קצרות וברורות, נסו לשמור על קור רוח, דברו בקול ענייני וחזרו על הכלל. לדוגמא: "לא אוכלים  ממתקים לפני ארוחת ערב", "אתה יודע את הכלל".  

הפרדת כוחות - פסק זמן 
כאשר התנהגות עוברת גבול מסוים יש מקום להשתמש בפסק זמן. בפסק זמן על הילד לשבת בפינה שקטה, כיסא מסוים, או חדר השינה. פסק הזמן נמשך כדקה אחת לכל שנת חיים. לאחר שחלף פסק הזמן מחזירים את הילד, גם אם לא הביע חרטה גלויה. כדי שפסק הזמן יצליח צריך להימנע מכעס ומוויכוחים, ולא להיענות לקריאות הילד.  

הכינו תוכנית גיבוי 
במציאות לעיתים ילדים מסרבים לפסק זמן. זה הזמן להשתמש בתוכנית גיבוי. חשוב שההורים יישארו רגועים ויתנו לילד בחירה. "אם תלך עכשיו תוכל לראות את התוכנית שאתה אוהב, אבל אם לא אין טלוויזיה הערב." היכולת  לבחור משאירה מקום לתמרון ומפחיתה סיכון לסירוב אוטומטי.  

עודדו התנהגות טובה באמצעות חיזוקים חיוביים 
כאשר מתגמלים התנהגות טובה הסיכויים גדלים שהיא תחזור לעיתים קרובות יותר. אפשר לחזק ילדים בפרסים מילוליים, מוחשיים או מצטברים (צבירת נקודות).  

כמה מילים לסיכום:  

חשוב לזכור כי חיים עם ילד בעל בעיית קשב וריכוז צופנים בחובם גם רגעי שמחה וקסם. לילדים אלו תפיסה מהירה של מצוקת הזולת ורגישות לסבל של אחרים. הם נוטים להיות סקרנים, יצירתיים ובעלי כושר המצאה. יתרונותיהם אלו נובעים מדרכם השונה לעבד מידע רגשי ואינטלקטואלי לעומת ילדים רגילים. חשוב כהורים לדעת לנווט אותם נכון, ולהבליט את נקודות החוזק והייחודיות שלהם, ולחזק את תחושת הערך העצמי שלהם ותחושת המסוגלות. 

nagish
עבור לתוכן העמוד