פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

איך עוזרים לילד עם חרדת בחינות?

היחידה לטיפול קוגניטיבי-התנהגות בשפ"ח ר"ג עוסקת בטיפולים ממוקדים שונים ובין השאר בחרדות שונות ובכללן חרדת מבחנים. 

חרדת מבחנים שייכת לקבוצה נרחבת יותר של הפרעות חרדה.

חרדת בחינות הינה תופעה נפוצה מאוד בחברות תחרותיות. רמת התפקוד של כ-30% מהנבחנים היא מתחת ליכולתם בזמן מבחן. אין קשר בין חרדת בחינות לבעיה רגשית או לרמת אינטליגנציה. זוהי תופעה ממוקדת העומדת בפני עצמה. היא מצוייה באוכלוסייה מגוונת רגילה, בבנים ובבנות.

חרדת בחינות מתחילה בד"כ סביב כיתה ז', היא יכולה להופיע בכל המקצועות או רק במקצוע אחד. בד"כ זה קורה במבחנים שחשובים עבור התלמיד, כגון מתמטיקה, אנגלית, לשון, היסטוריה. במקצועות אחרים רמת החרדה נמוכה יותר. 

תחושת החרדה  נגרמת ע"י מחשבות שליליות קטסטרופליות ("אני בטח לא אצליח", כולם יצליחו יותר טוב ממני", "לא אספיק לסיים את המבחן בזמן") ומלווה לרוב בתגובות פיזיולוגיות (הזעה, דופק מהיר, כאב בטן וכדומה).  

נוצר מעגל קסם שלילי הפוגע בתפקוד: מחשבות שליליות קטסטרופליות –עלולות לעורר סימפטומים של חרדה-שהם עלולים להביא לציונים נמוכים מהיכולת - וחוזר חלילה. 

חרדת בחינות עשויה להתקשר לגורמים שונים וביניהם: נטייה כללית לחרדה ודאגה המשפיעה גם על תחום זה, תקופות לחץ ומתח כלליים בחיים, ציפיות אישיות לשלמות, קשיים קיימים בתחומי למידה (קשב וריכוז, דיסלקציה וכו') ו/או באסטרטגיות למידה לא יעילות.

הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי פועל בתחומים השונים שתוארו לעיל הקשורים לחרדה: מחשבתי, רגשי, פיזיולוגי והתנהגותי.

בפן המחשבתי: התלמיד לומד לאתר מחשבות אינדיווידואליות  או לא פונקציונליות והמרתן במחשבות רציונליות ומקדמות מטרות תואמות. 

בפן ההתנהגותי: חלק מהתלמידים חווים חרדת מבחנים רק במהלך המבחן. אחרים נלחצים עוד לפני המבחן, נמנעים מללמוד ("ממילא לא אצליח") או דוחים את הלמידה עד לרגע האחרון. תלמידים אלה לומדים במסגרת הטיפול גם אסטרטגיות למידה יעילות יותר כולל ארגון הזמן.  

בפן הפיזיולוגי: התלמיד לומד שיטות הרפיה והרגעה שעשויות לסייע לאיזון גופני טוב יותר (כגון נשימות, כווץ והרפיה, ספורט מועדף וכו').

בנוסף לעבודה הטיפולית יש חשיבות  להגברת המודעות במערכת החינוך של חשיבות ההפניה לסיוע טיפולי גם של תלמידים בעלי הישגים טובים בחלק או במרבית המקצועות החווים חרדה גבוהה הכרוכה בסבל ומצוקה לקראת ובעת מבחנים.  

תחושות חרדה גבוהות אלו עלולות לפגוע בהישגים ובביטוי היכולת בפועל שעלולות מצדן להנמיך את תחושת המסוגלותהקשורה לתחושת הערך העצמי ובכך אף להחמיר את המצוקה הרגשית ואת התפקוד בפועל.

יעילותה של העבודה הטיפולית ביחידה קשורה במידה רבה לשיתוף פעולה ולמוטיבציה של ההורים והתלמיד והמערכת החינוכית. 

nagish
עבור לתוכן העמוד