פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

הורות בעידן האינטרנט

ד"ר אורית גודקאר 

המציאות הטכנולוגית המשתנה בה אנו מגדלים את ילדינו כיום מכתיבה גם מציאות חברתית, משפחתית ופסיכולוגית משתנה ומתחדשת. הורים רבים חשים כי במצב עניינים זה ידם על התחתונה – ילדיהם שולטים בטכנולוגיות החדשות לעיתים קרובות יותר מכפי שהם, ואין להם התנסויות עבר שינחו אותם או יתוו קואורדינאטות במסע בטריטוריה החדשה. 

האינטרנט הוא מכלול של יישומים ואפשרויות: הוא מקור מידע (מהימן יותר או פחות), הוא אמצעי תקשורת, הוא מספק רשתות חברתיות וגם כלי לבידור ובילוי. חשוב להבין ראשית לכל איזה שימוש עושים ברשת הילדים שלנו. מבוגרים עשויים לחוש מידות משתנות של היכרות והנאה משימוש ביישומים הללו בעצמם – מרבית ההורים עושים שימוש ברשת לצרכי קבלת ושליחת דואל, וכן משתמשים ברשת למידע וחיפוש. השימושים לבידור (משחקים, צפייה בסרטים ובטלוויזיה והאזנה למוזיקה, משחקי רשת) ולתקשורת (באמצעות תוכנות המסרים השונות, רשתות חברתיות וקהילות וירטואליות) עשויים להיות עבור חלק מההורים מהות זרה, ואפילו מאיימת. אם הילדים שלנו עושים שימוש ביישומים אלו, כהורים מוטלת עלינו חובה להתיידד איתם ולהכירם במידה סבירה. לא נוכל להמשיך להתנכר לחלק משמעותי בחיי הילדים, במיוחד בשל העובדה כי הם לעיתים קרובות ממלאים חלק נכבד בשגרת החיים של הילדים והנערים. 

לכן, כצעד ראשון ומשמעותי חשוב להכיר את המחשב, את הרשת ובעיקר את האופנים בהם ילדינו עושים בה שימוש. רצוי להיעזר בהם כבר בגיל צעיר יחסית כדי שיערכו לנו היכרות עם התוכנות או האתרים בהם הם עושים שימוש, ולא להרגיש מבוכה בשל היפוך מסוים בתפקידים. גם אם לא נשלוט ביישומים השונים במלואם, ההיכרות חשובה. 

חלק נוסף ומבלבל עבור הורים באשר לרשת נוגע למושג פרטיות, כפי שהוא מתעצב בעידן הרשתות החברתיות וטלוויזיית המציאות. מושגים שהיו נראים ברורים ונחרצים מקבלים תפנית ומשתנים לבלי הכר. ברשתות החברתיות ילדים ונערים מעדכנים את "הסטטוס" שלהם בכל אירוע, שולי ומשמעותי כאחת, וחושפים את עצמם לעיני עשרות ומאות צופים, שרק עם חלקם היו בוחרים לחשוף מידע כזה שלא על גבי הרשת. למרות האזהרות, חברים בפורומים נוהגים להיפגש זה עם זה, לעיתים בקבוצה ולעיתים מפגשים אישיים. חשוב שתהיה במקומות האלו גם נוכחית הורית, שתבקר מפעם לפעם ותהיה עירנית להתרחשויות. להורים יש לעיתים תחושת אי נוחות, כאילו הם פולשים לפרטיות של ילדיהם בכך. ראוי להזכיר – אין שום דבר פרטי במה שנכתב ברשת – שהיא הרי נחלת הכלל! אם לזרים מוחלטים יש גישה לתכנים האלו, קל וחומר שלהורים לא צריכה להיות בעיה להיות מודעים לתכנים שילדיהם מפרסמים ברשת בגלוי. כדאי גם לדבר על הילדים על המשמעות של היחשפות כזאת, שכן חסרה להם המודעות למשמעות ארוכת הטווח של מעשיהם. אולם כאן כדאי שניקח בחשבון שהם ימשיכו ויבחרו לכתוב בגלוי ברשת, שכן קשה להימנע מפעילות שנראית כה קלה וחסרת משמעות בהווה רק על סמך השתמעויות בעתיד בלתי ידוע. 

תופעה משמעותית אחרת המתרחשת בחסות הרשת היא גילויי תוקפנות בחברת הילדים או כלפי מבוגרים (בעיקר מורים). בפורומים של בית הספר ילדים מחליפים עלבונות והשמצות, מארגנים בחסות הרשת חרמות ובריתות. ילדים מעלים ליו-טיוב סרטונים שהם מוצגת התעללות בחברים או במורים. לעיתים קרובות המעשה אינו ידוע למבוגרים, עד שלא משתפים אותם במפורש. כאן חשוב לנהל דיאלוג פתוח ורציף עם הילדים כדי ליצור תקשורת פתוחה, ותחושת אימון על מנת שישתפו אותנו בזמן אמת בהתרחשויות קשות כאלו. מעורבות הורית עשויה לעצור התדרדרות נוספת וגם מסמנת גבול בין השתובבות קלה ובין התעללות של ממש. 

באופן כללי, רצוי המחשב או המחשבים יהיו במיקום נגיש עבור ההורים בבית, גם כהצהרת כוונות – המחשב אינו מקום פרטי, לא בספירה הביתית ולא ברשת בכלל. האתגר המשמעותי עבור הורים בעידן האינטרנט הוא ההשתנות המתמדת של המדיום, החשיפה ליישומים חדשים במהירות יחסית, והצורך להתעדכן במתרחש בזירה זו. יותר מאי פעם, אנו לא יכולים להרשות לעצמנו להישאר מאחור. 

nagish
עבור לתוכן העמוד