פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

איך מפתחים ביטחון עצמי בקרב ילדים?

פיתוח ביטחון עצמי  בקרב ילדים - כפיר נוי-פסיכולוג –שפ"ח רמת-גן

פעמים רבות אנו שומעים תלמידים, חברים, עמיתים לעבודה, שכנים וכדומה אומרים את המשפט: "אם רק היה לי יותר ביטחון עצמי אז..." 

אנשים רבים תולים את אי הגשמת חלומותיהם, הכישלונות, תחושותיהם השליליות  וחוסר ההעזה במושג הקרוי ביטחון עצמי. 

מהו למעשה ביטחון עצמי? וכיצד יוצרים ביטחון עצמי גבוה? 

ביטחון עצמי בהגדרתו הינו היכולת לספק לעצמי את הרצונות והצרכים. הכרה בחולשות, בכישורים, ביכולות ובכוחות שלי והיכולת להשתמש בהם בעת הצורך. מדובר באמונה ביכולות ובכישורים שלי (תחושת המסוגלות שלי). 

ניתן אם כן לשנות את המושג מביטחון עצמי לביטחון בעצמי. 

ביטחון עצמי אינו מולד אלא מתהווה במהלך החיים בפעילות גומלין בין טמפרמנט (אופי התינוק המולד) לבין סביבת חייו. ניתן דגש לחשיבות הרבה של השנים הראשונות להתפתחות ביטחון עצמי אצל ילדים והשפעותיהם על הבגרות, אך יחד עם זאת ניתן לשפר ולהעצים ביטחון עצמי בכל שלב בחיים!   

להורים אם כן תפקיד מכריע בהתפתחות הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות של ילדיהם.  

להלן מס' משתנים אשר נמצאו ע"פ ספרות מחקרית ענפה כקשורים עם ביטחון עצמי גבוה: 

  1. נוכחות ומעורבות הורים בחיי הילדים: זמן איכות ומשחק של הורה עם ילדו נמצא כחשוב להתפתחות ביטחון עצמי של ילד, בשנים האחרונה ניתן דגש גם למעורבות האב (במשפחה בה יש שני הורים) בפעילות יום יום-יומית שגרתית (כגון צחצוח שיניים, מקלחת השכבה לישון וכדומה)
  2. דרישות וגבולות: גבולות מהוות רשת של ביטחון עבור הילדים, ילד שמציבים לו גבולות ברורים ותואמי שלב התפתחות חש שדואגים לו ואוהבים אותו. היכולת לדחות סיפוקים בגיל צעיר נמצאה כקשורה מאוד להערכה עצמית חיובית וביטחון עצמי גבוה כפי שמתואר בממצאי "מחקר המרשמלו" (מחקר אורך שהחל בשנות ה-60 באוניברסיטת סטנפורד ונמשך עד השנים האחרונות).
  3. מיומנויות של עצמאות בינאישית: ילד שעושה דברים שונים בכוחות עצמו החל מגיל  צעיר (מתלבש באופן עצמאי, מפנה את הצלחת מהשולחן בתום הארוחה וכדומה) חש שהסביבה מאמינה בו וסומכת עליו וכך מתגברת האמונה הפנימית שלו בכוחותיו וכישוריו.
  4. תגובות ההורים: קיימים 2 סוגים של תגובות הורים:

    תגובות אמפתיות ורגישות המהוות מראה להתפתחות רגשית של הילד, כאשר התגובות חיוביות "ובמינון הנכון" הם מעצימות ומחזקות מאוד את הילד כגון: הדגשת צדדים חיוביים בילד, קבלת אופיו של הילד ללא צורך בשינוי מתמיד, דאגה
    .

    סוג תגובות שונה היא התגובות שמהוות מסר מרגיע לילד (פונקציה של הרגעה) שהינו במקום מוגן ושלמעשה הוא חי בעולם בטוח אשר מהווה כר להתפתחות וצמיחה.
nagish
עבור לתוכן העמוד