פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מאי - עצמאות שלי

עצמאות במטבח 

  • עזרה בסידור השולחן לפני הארוחה וניקיונו בסיומה (כולל הרמת אוכל שנפל על הרצפה בזמן הארוחה ואסיפתו לפח). 
  • הכנת כריך באופן עצמאי החל מבחירת הממרח, מריחתו, הוספת ירק וחיתוך הכריך באמצע (עם סכין מפלסטיק).  
  • הכנת שוקו בתיווך ההורה הכולל את שלבי המסת האבקה, ערבוב עם כפית ומזיגת החלב. 
  • עידוד לפתיחה עצמאית של מכסים ועטיפות כמו מעדנים, בקבוקי מים, חטיפים ושקיות.  

עצמאות באמבטיה  

עידוד הילד להתפשט לבד, לקחת את הבגדים המלוכלכים לסל הכביסה, להסתבן ולהתנגב באופן עצמאי. 

עצמאות בשיגרת ערב 

  • בחירת הבגדים ליום למחרת על ידי הילד 
  • עזרה בארגון התיק לגן 
  • עידוד הילד לעזור בסידור המשחקים וסידור החדר בסוף היום 

הסבר: השתתפות הילדים בפעילויות היום יום בבית ובגן תורמת לפיתוח תחושת הערך העצמי, למסוגלות ולעצמאות. חשוב להקדיש לשם כך מספיק זמן ולהיות זמינים לעזור לילדים בפעולות אלה. ההתנסות היא זו שמקדמת את העצמאות! 

 

כפיר נוי וליטל מגלד פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית  

להתפתחות רגשית תקינה של ילד בגיל הרך ותחושה של אושר וביטחון, נדרשים ההורים ל- 3 מרכיבים חשובים ומשמעותיים: 1.הקנית תחושת אהבה  2. פיתוח עצמאות יום יומית .3. הצבת גבולות. 

בנושא של החשיבות בהצבת גבולות ברורים ועקביים בעידן הנוכחי נכתב ודובר רבות. הענקת אהבה הינה מרכיב בסיסי שמתקיים בהורות ומובן באופן טבעי להורים. 

בתקופת "עידן השפע" , הרשתות החברתיות והתעצמות הטכנולוגיה, לא מספיק ניתן דגש לחלק של פיתוח עצמאות יום יומית של הילדים מגיל צעיר. ילד אשר מתנסה בפעולות יום יומיות פשוטות (כגון צחצוח שיניים בבוקר, הרמת המכנסיים אחרי השימוש בשירותים, איסוף צעצוע אחרי ששיחק בו) חש שהוא מסוגל לפעול בעולם, שהוא ראוי ומוערך ואולי החשוב מכל הוא מקבל תחושה שהסביבה (אימא ואבא) מאמינים בו וביכולותיו. תחושות אלה מעלות את תחושת המסוגלות והערך העצמי וגורמים לילד מוטיבציה לרצות ולהתנסות בכוחות עצמו בעוד דברים ולחקור את הסביבה. 

דרישות לעצמאות יומיומית יכולות להתחיל מגיל צעיר ואין צורך לחכות לגן חובה כדי להתחיל עימם. חשוב שהן יהיו מותאמות לגיל ולרמה ההתפתחותית והקוגניטיבית של הילד (כדאי לא לדרוש עצמאות יתר כגון לשמור לאורך זמן על האחים הקטנים בגיל 4-5). כל הורה צריך לשאול את עצמו איך אני מפתח תחושת עצמאות אצל ילדי ואיזה דרישות תואמות גיל אני דורש ממנו? מומלץ לשבת עם הילדים ובאווירה נינוחה לבחור עימם את התפקידים השונים בבית וכך גם ללמד תחושת אחריות, מסירות ועמידה ביעדים. ילד אחד יכול להיות אחראי על מחזור בקבוקי הפלסטיק וילד אחר יהיה אחראי על איסוף וסידור הדיסקים של הDVD. חשוב לחזק בתשבחות מילוליות (גם בפני הסביבה הקרובה) על הצלחה במשימות אלה ומידי פעם לתזכר אותם על עמידה במשימות. 

בהצלחה וחג עצמאות שמח.  

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד