פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מרץ - פעילויות לפורים

  1. הכנת מסכות בכפות הידייםהכנת מארז משלוח מנות מצלחת קרטון חד פעמית, על ידי קיפול לשלוש אוזניים והצמדה עם מהדק. אפשר לצבוע ולקשט (ראו תמונה) 
  2. הכנת מסיכה מכפות הידיים: מניחים את כפות הידיים צמודות זו לזו במנחים שונים וההורה משרטט אותם על דף וגוזרים. בהמשך צובעים, מקשטים, מדביקים ציפורניים וכדומה (ראו תמונה) 
  3. דף צביעה של מסיכה: צובעים, מדביקים על בריסטול, גוזרים את קווי המתאר ואת העיניים. משחילים 2 גומיות לחורים המסומנים ומצמידים לאוזניים (מצורף קובץ) 
  4. מה במשלוח? מניחים בתוך קופסה כמה סוגי ממתקים ללא עטיפה והילדים צריכים לנחש בעיניים מכוסות איזה ממתק הוציאו מתוך משלוח המנות. 

 

חג פורים מהווה כר נרחב למשחק סימבולי ומשחק דמיוני מהנה ויצירתי, בו הילדים מתנסים בתחפושות שונות, מסכות ומזדהים עם דמויות של גיבורי על, נסיכות, אבירים וכדומה.  

התנסות זו מהווה שלב חשוב גם בהבנה הקוגניטיבית, המאפיינת את שלבי החשיבה של פיאז'ה בגיל צעיר, של שימור אובייקטים, בלבול בין מראית עין למציאות ועיקרון אי-ההפיכות.  

הילד מבין שאם הוא שם גלימה של סופרמן הוא אותו ילד, אך יכול לייחס לעצמו כוחות של גיבור על. הילדה מבינה שהיא יכולה לענוד כתר של מלכה ולהישאר אותה ילדה אך להרגיש חשובה ומשמעותית כמו מלכה.  

יחד עם זאת, ילדים בגילאי שנתיים עד חמש, עלולים לחשוש מתחפושות ומסכות שונות.  

על ההורים להבין כי עדיין הם לא רכשו במלואה את ההבנה הקוגניטיבית העומדת מאחוריה (בלבול בין מראית עין למציאות) וכי הם מאוד חוששים כי ברגע שהם שמים את התחפושת הם הופכים למישהו אחר, "מאבדים את עצמם" וחוששים כי גם הקרובים אליהם ייעלמו להם באופן דומה. 

במצב זה על ההורים לא ללחוץ על ילדיהם אלא עליהם לנסות קודם כל להתחפש בעצמם באופן הדרגתי פריט אחר פריט תוך הסבר מילולי וכן בהמשך עם ילדם מול מראה. 

אוזן המן מצלחת נייר

  דף צביעה של מסיכה

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד