פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נובמבר - משחקים במרחב

תופסת ממתקים: הילדים משחקים בתופסת רגילה, כאשר מי שרוצה לא להיתפס צריך להגיד שם של ממתק לפני שהתופס מגיע אליו. 

תחפושת אינדיאנית: שימוש באטבי כביסה צבעוניים . הילד מאטב את שרוול חולצתו בהתחלה יד ימין מאטבת את שרוול שמאל ולהיפך יד שמאל מאטבת את שרוול ימין. כך נוצרת תחפושת של אינדיאני? 

משחק הפסלים: ההורה או אחד הילדים מרשרש בתוף או פעמון או משמיע מוסיקה. ברגע שמפסיקים, כל ילד נעמד במקום ומציג פסל של חיה מסוימת (הילדים האחרים יכולים לנחש באיזה פסל מדובר).

ים / יבשה: מגדירים תחום שהוא ים, והשאר הוא יבשה (חישוק או חבל מפריד). אפשר להחליף את המילים "ים-יבשה" ב"שחור-לבן", "פיל וזבוב" וכדומה.

חתול ועכבר:  אחד הילדים חתול והשני עכבר. מסתדרים במעגל והחתול מנסה לתפוס את העכבר כשהקבוצה מנסה לעזור לעכבר על ידי חסימה של החתול מלהיכנס ולצאת למעגל בעזרת הידיים בלבד. 

"לא לגעת ברצפה": ההורה בונה מסלול מחפצים שונים במסגרת הבית והילד צריך להגיע מחדר לחדר מבלי לגעת ברצפה. (אפשר לדרוך על כיסאות, שטיח, שולחן, ספה וכדומה).  

הסבר:  

משחקים במרחב מערבים תנועה של כלל הגוף ודורשים שכלול של קשר עין, פתוח הקשב וכן הבנה חברתית. המשחק במרחב משפר את תכנון התנועה של הילד, מחזק את כח השריר ומחדד את הזיכרון והרצף. השליטה מוטורית מתאפשרת הודות לשילוב של בשלות, אמון ותרגול. 

תחושת סיפוק והנאה מתלווה לפעילויות אלה, הן לילדים והן למבוגרים.   

 

תרומת המשחק במרחב להתפתחות רגשית
כפיר נוי וליטל מגלד, פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית 

הילד נולד לעולם, צמוד לאימו ובחודשים הראשונים מהווים הם תא אחד.  

לאט לאט התינוק מתחיל לגלות את העולם באמצעות מערכת החושים, התפיסה והרפלקסים בתנועות המוטוריות.  

הילד הינו יצור פעיל המחפש אחר אינטראקציה וקשר וחוקר את הסביבה, כאשר תחילה החקירה מתבצעת ברמה הסנסורית ובעיקר סביב הכנסת חפצים לפה. 

במהלך השנתיים הראשונות של ההתפתחות הוא עובר ממקום שצמוד להורה לחקירה במרחב, תוך חשיפה למגוון רחב של התנסויות, צלילים ומראות וכן משחק משותף גם עם האב ודמויות מטפלות נוספות.  

בשנה השנייה לחיים ע"פ מרגרט מאהלר, הילד חוקר בהנאה את הסביבה, אך חוזר לתדלוק רגשי של מספר שניות אל ההורה ומשם יוצא להמשיך ולסרוק את המרחב. דרך כך הילד יוצר אמון בסביבה, מרחיב את מגוון ההתנסויות ומשכלל את היכולת המוטורית ואת יכולת הלמידה.  

ע"פ ויניקוט ואריקסון, בשנה השלישית לחיים הילד הופך לילד עם רצון לעצמאות ומשחק אוטונומי ללא תלות בהורה. תכונה זו הולכת ומשתכללת יחד עם העלייה ביכולת המוטורית, ביכולת השפתית וכניסה למסגרות החינוכיות השונות. 

על ידי התנסויות אלה הילד לומד שהוריו סומכים עליו, מאמינים בכישוריו, דבר המפתח אצלו הערכה עצמית גבוהה ותחושת מסוגלות כי הוא יכול להתמודד עם אתגרים שונים.  

מחקרים מראים כי יש מתאם גבוה בין יכולת חקרת הסביבה ופיתוח משחק סימבולי עצמאי  לבין יצירת קשרים ומיומנות חברתיות ראשונות בגיל הרך.  

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד