פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

יוני - משחקים כיפיים לחופש

  • הכנת קוביית קרח גדולה (בתוך קופסא/ דלי) והכנסת צעצועים פנימה. לאחר הקפיאה יש לשחרר את הקובייה ולהוציא את הצעצועים ע"י שבירה עם פטיש/מזלג/מקל.  
  • ציור עם אקדחי מים - מילוי האקדחים במים מעורבבים עם צבעי מאכל והשפרצה על דף/בריסטול תלוי. 
  • טניס בלונים - הכנת מטקה על ידי הדבקת צלחת חד פעמית למקל והקפצת בלון מנופח (אפשר לצבוע ולקשט את הצלחת). 
  • בניית דגמים ע"י מקלות בייגלה ומרשמלו. 
  • באולינג בקבוקים - מילוי בקבוקי ליטר וחצי ע"י מים צבעוניים והפלתם באמצעות גלגול כדורים בגדלים שונים.
 קובית קרח ובתוכה צעצועים מחבט טניס עשוי צלחת קרטון ומקל   מבנה עשוי מרשמלו ומקלות מלוחים בקבוקי מים מלאים במים צבועים 

 קוביית קרח

 מחבט טניס

 מבנה מרשמלו

 בקבוקי מים צבועים

 

קיץ, חופש ומילוי מצברים - כפיר נוי וליטל מגלד פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית בשפ"ח

עונת הקיץ הינה תקופה חמה המאפשרת לילדים שעות רבות של שהיה בבית, אינטראקציה כיפית עם ההורים ומשחק משותף זאת לצד חיכוכים בין האחים, בדיקת גבולות ועומסים כלכליים. 

חודשי הקיץ מאפשרים לילדים גם זמן למנוחה, רגיעה ומילוי מצברים. כמו המבוגרים שזקוקים אחת לתקופה מסוימת חופשה רגועה לצורך אוורור ומילוי כוחות, גם הילדים זקוקים לפרק זמן של הפסקה. פסיכולוגים ומטפלים משפחתיים ממליצים להורים לאפשר לילדים בזמן החופש מנוחה ללא מטלות לימודיות או קוגניטיביות לתקופה מסוימת (כשבוע-שבועיים). יש המלצה גורפת אף להפסיק לתקופה קצרה טיפולים פרה-רפואיים שונים (קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק) וטיפול רגשי בכדי לאפשר אוורור ומה שנקרא בשפה המקצועית "החלמה ספונטנית" המאפשרת לילד לרכוש ולהפנים מיומנויות שונות שנחשף אליהם. 

יחד עם זאת חשוב בחודשי הקיץ, שלא לגמרי לצאת מהתבנית הגבולות שנקבעו לאורך השנה. יש מקום לגמישות, אך לא באופן קיצוני, תוך הקפדה על כללי התנהגות, נורמות חברתיות (סידור צעצועים, היגיינה אישית וכדומה) והקפדה ככל האפשר על מבנה בסיסי של סדר יום. 

לדוגמא, ניתן לדחות קצת את שעת ההליכה לשינה, אך לא עד שעה מאוחרת מאוד (מלבד ימים ספציפיים של בילוי משפחתי עד מאוחר, נופש וכדומה). כמו כן יש צורך להקפיד על כללי משמעת ברורים (זה שיש חופש לא אומר שילד יכול להכות את אחיו או לדבר באופן מזלזל אל הורה). 

חשוב לזכור שלקראת סוף החופש יש לחזור בהדרגה (כעשרה ימים) לשגרה הכוללת שעות שינה, ביצוע מטלות למידה, משחק וכדומה. שנת הלימודים להורים ולילדים צריכה להתחיל ב-20.8 ולא בראשון בספטמבר. 

חופשה נעימה! 

 

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד