פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

היחידה לטיפול בטראומה ובאובדן

השירות הפסיכולוגי חינוכי ברמת גן מסייע בטיפול בתלמידים והורים נפגעי טראומה. 

 

הטיפול מיועד לתלמיד שנחשף לאחרונה לאירוע בעל אופי טראומטי: פגיעה אישית או חשיפה למצב מסכן חיים כגון פיגוע טרור, תאונת דרכים, אירוע אלים, אובדן של בן משפחה (הורה, אח). מועד ההפניה לטיפול סמוך ככל הניתן לאירוע הטראומטי ועד מספר חודשים אחריו. 

 

תיאור הטיפול: הטיפול בטראומה הינו טיפול ממוקד, קצר טווח, 12-16 מפגשים, שניתן על ידי פסיכולוגיות מומחיות בתחום. הטיפול יתמקד בהשלכות האירוע, מתוך מגמה לצמצם ככל הניתן התפתחות של תסמונת פוסט טראומטית ולסייע לתלמיד ולמשפחתו לחזור לתפקוד. במסגרת היחידה, נערך מיפוי של סימפטומים והצרכים הרגשיים של התלמיד, איתור משאבי התמודדות וחיזוקם, מתן ידע וכלים, מתן כוחות להתמודדות והרגשת שליטה ובטחון בחייהם. הטיפול מבוסס על עקרונות הגישה הקוגניטיבית התנהגותית ומבוסס מחקרית. הטיפול אינו כרוך בתשלום.

 

להורים חלק רב בתהליך ההתמודדות של הילד שלהם עם מצב לחץ וטראומה. למעשה התגובות הרגשיות של ההורה כלפי האירוע הטראומטי משמשות גורם מתווך לסימפטומים הפוסט טראומטיים של הילד. חשוב לעבוד יחד עם ההורים ולהכליל את ההורים בטיפול לצורך הצלחת הטיפול בילד. ההורים יכולים לעזור לילדיהם לעבד את החוויה הטראומטית ובטיפול הם יקבלו כלים כיצד לעזור לילד לווסת את רגשותיו.

 

הטיפול אינו מיועד למקרים מורכבים רב בעייתיים שקדמו לטראומה (קשיים בתפקוד המשפחתי, קשיים רגשיים מורכבים), מקרים אלו זקוקים לטיפול ארוך טווח. הטיפול הניתן ביחידה לנפגע ומשפחתו, משלים ומעמיק את עבודת פסיכולוגית הגן או בית הספר בהתערבות פסיכו-חינוכית במצבי משבר וחרום.

במידה ועלה צורך בטיפול בילד נפגע טראומה ומשפחתו, יש לערוך היוועצות עם פסיכולוג הגן או בית הספר שיפנה את הילד ליחידה. 

nagish
עבור לתוכן העמוד